avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate DragosUUU

Activitate DragosUUU

exista vreun formular specific? se timbreaza? se achita vreo taxa?
multumesc.
buna ziua,
in luna iunie si iulie 2014 am facut doua plangeri impotriva fostei sotii pentru nerespectarea programului de vizitare al copiilor, in sensul ca in perioada 20-22 iunie 2014 si mai apoi 1 iulie erau zilele in care copiii trebuia sa fie cu mine, in schimb ea a plecat cu copiii in concediu in afara tarii, chiar in data de 20 iunie 2014.
in data de 6 iunie mi-a transmis un email in care imi spunea ca va pleca din tara, si ca se vor intoarce pe 2 iulie, luna iulie fiind luna in care copiii se ar fi fost in vacanta de vara la mine. i-am raspuns la o jumatate de ora mai tarziu ca nu sunt de acord cu plecarea ei si a copiilor in timpul programului meu de vizitare si ca era o chestiune pe care nu o discutase cu mine, dar chiar si asa ea a plecat.
in baza sesizarilor repetate ale mele, s-a intomit un dosar de urmarire penala, care a fost solutionat in prima faza de catre procurorul de caz cu ordonanta de clasare pe motiv ca a plecat cu mai multe familii cu copii si ca m-a anuntat din timp si nu avea nevoie de acordul meu ca sa plece din tara, copiii fiind incredintati fostei sotii spre crestere si educare. am facut constestatie la ordonanta respectiva, iar prim procurorul parchetului de pe langa judecatorie mi-a transmis ordonanta de respigere a contestatiei, motivul fiind ca am fost anuntat din timp si ca parata si-a tinut cuvantul si a venit cu copii pe data de 2 iulie, asa cum promisese. acest document il am in posesie de 5 zile.
intrebarea mea este: unde pot ataca aceasta ordonanta a prim proc si daca exista instanta anuntarii din timp si a tinerii de cuvant care sa "bata" o sentinta judecatoreasca de divort cu program stabilit de vizitare si relatii personale cu copii, atata timp cat eu am refuzat categoric, in scris, pe email propunerea de modificare a programului de vizitare al copiilor?
va multumesc.