avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate baciuionut

Activitate baciuionut

Am consumat aproximativ același nr de mc lunar pt apa rece cat și pt apa calda, numai ca apa calda costa dublu fata de apa rece și pe parcursul a 2 ani și jumătate s-a strâns o suma semnificativa
mi-au spus ca atunci cand eu am semnat procesul verbal dupa instalarea apometrelor raspund pentru ele si ca era de datoria mea sa verific montarea corecta a acestora
asociatia a luat hotararea ca de la 1 ian sa se faca regularizarea (nu stiu ce inseamna asta)
au zis ca diferenta de apa rece va fi suportata de asociatie pentru ca nu exista un apometru pe scara iar diferenta de apa calda va fi suportata de mine si platita in rate lunare de 200 ron
dar cum ramane cu cei care au montat apometrele invers? ei nu sunt trasi la raspundere in nici un fel?
pot actiona in judecata firma montatoare?
salut! acum 2 ani asociatia de proprietari din bloc a contractat o firma care a venit si ne-a demontat apometrele din apartamente, le-a verificat si apoi le-a montat inapoi. firma mi-a montat apometrele la baie invers, adica pe cel de apa rece pe conducta de apa calda. timp de 2 ani am dat citirea de apa calda de pe apometrul de apa calda, care era insa montat pe teava de apa rece, fara sa-mi dau seama pana acum, cand s-a facut o noua verificare si s-a descoperit ca apometrele erau montate invers.
acum asociatia zice ca am de plata cca 2000 ron din urma pentru ca nu am declarat consumul corect.
sunt eu vinovat in acest caz?