avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate annca86

Activitate annca86

s-a facut ipotecarea apartamentului,s-au scos bani din banca pentru a-l desplati pe tatal meu,creditul este pe numele lui deoarece a avut salarul mai mare,ratele le plateste mama mea.dar tatal meu nu mai vrea sa recunoasca acum ca a fost desplatit si sustine ca inca ii revine jumatate din apartament.legal ii revine,pt ca nu s-a facut partajul(doar intre ei doi,omeneste,prin ipotecarea apartamentlui,el cumparandu-si o casa cu banii imprumutati de la banca).noi vrem sa stim daca se poate dovedi in instanta(ca alta varianta se pare ca nu mai avem cu el)cum ca lui i-au revenit niste bani,el a fost desplatit.repet,mama mea nu a trecut pe ea si cealalta jumatate din apartament,ea nu se pricepe si nu se descura cu astfel de treburi.dar ea plateste ratele,banii imprumutati de la banca,a mai ramas o suma neinsemnata si tot ea este cea care nu se va alege cu nimic...
multumesc pt incurajare..in momentul de fata este binevenita
ratele la credit s-au platit si se platesc de catre mama mea.pe chitante apare numele meu si numele mamei mele(deoarece ea lucreaza in italia tocmai pentru aceasta).creditul ipotecar a fost facut pentru ca tatal meu sa isi poata achizitiona o casa (pentru a nu se imparti apartamentul la doi,fiind un apartament cu doar 2 camere nu se putea cumpara probabil nici 2 garsoniere)dar el acum nu mai vrea sa recunoasca faptul ca a fost desplatit..
eu stiu sigur 100% ca are drept la apartament.eu vreau sa stiu daca putem face ceva sa se dovedeasca faptul ca el a fost desplatit.
pai eu consider ca daca a declarat ca nu mai are pretentie de la mama,nu mai are pretentie de la aprtament(pt ca despre apartament este vorba in toata situatia asta)..o sa merg sa vad daca se poate rezolva ceva,daca nu...asta e!eu va multumesc oricum.o zi placuta
da,imprumutul e pe numele lui pt ca a avut salarul mai mare pt a i se acorda creditul
despagubit pt faptul ca au divortat si nu mai are alte pretentii(de la apartament)
in acel act scrie urmatorele:subsematul tatal meu declara ca in urma divortului a fost despagubit cu suma de 13.800 euro.acesti bani au fost scosi din banca pe numele sau dar plata s-a facut de la bun inceput de mama mea.si mai declara ca nu mai are nici o pretentie din partea ei.
martora mai traieste.
ne va ajuta cu ceva acest act scris de mana(dar neintocmit la notar?)in cazul in care vom merge in instanta..si bineinteles dovezile ca mama mea a platit suma imprumutata...?
asadar mama a platit in zadar ipoteca apartamentului,i-a cumparat casa gratis cum s-ar zice..el are tot dreptul si asupra casei lui si asupra apartamentului.....
nu s-a facut nici un document,au facut o decalaratie de mana intre ei doi si un martor(dar nu la notar)cum ca el nu mai are nici o pretentie din partea mamei datorita faptului ca ea plateste ipoteca.ok,inteleg ca nu are dreptul sa ne scoata afara din casa,dar are dreptul sa vina sa locuasca aici?are dreptul sa lase partea lui de apartament unei alte persoane decat noi copiii?