avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate paul69

Activitate paul69

Buna seara.In lunile iulie-august din acest an am avut concediu de odihna(10 zile)conform programarii din iarna acestui an.In luna iulie am lucrat 12/24-12/48.Zilele de concediu,din cererea pe care eu am depus-o ,au fost zilele in care eu as fi fost la munca,respectiv:15,16,19,20,23,24,27,28,31-07/01-08-2016.Anul trecut lucrand in acelasi program,in vara 2015 cand am luat concediu am depus cererea de concediu la fel ca acum pe zilele in care eu as fi lucrat.Anul acesta incepand cu 1august ni s-a modificat si impus programul de lucru astfel: program de 4 echipe in 3 schimburi, 8 ore pe zi in schimburile 1,2 si 3.Problema este ca anul trecut a fost ok cu cerea de concediu iar anul acesta nu,deoarece am fost solicitat (telefonic)si pe 1August am fost la serviciu pe noul program.Deci au mai ramas 9 zile de concediu din cerere.Spre sfarsitul lunii august cand am primit fluturasul de salariu am constatat ca figuram pe luna iulie cu 11 zile de concediu.Raspunsul primit de la firma a fost ca sau dat zilele ,,calup"si in perioada din iulie eu am beneficiat de 11zile.Doua aspecte as dori sa ma lamuriti:1)Daca trebuia sa mi se faca o rechemare oficiala din concediu;2)Daca este corect cum am luat eu concediu pe zilele in care as fi lucrat sau pe,,calup"cum sustine compania?,dar,mentionez,eu nu am refacut nici o alta cerere de concediu.In conditiile acestea mi sau dat si mai putine bonuri de masa.Multumesc pentru intelegere si astept raspuns cu mare nerabdare.