avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate CiprianBrasov

Activitate CiprianBrasov

Multumesc pentru amabilitate.
Am rugamintea sa ma sfatuiti ; data imi asum reparatia autoturismului (parbrizul spart si portiera indoita) am ca varianta anularea plangerii sau retragerea acesteia din partea reclamantului ?
Restul daunelor din accident , bara fata si aripa fata presupun ca le va repara pe RCA-ul meu.
Buna ziua !
Saptamana trecuta am fost implicat intr-un eveniment rutier neplacut :
la intrarea intr-un giratoriu , mi-a fost taiata fata de catre un alt autoturism , moment in care am franat brusc si l-am claxonat. la Iesirea din giratoriu autoturismul m-a sicanat franandu-mi brusc si violent de 2 ori. Urmand o linie dreapta , m-am angajat in depasirea lui pentru a stopa un eventual conflict , iar la manevra de revenire , celalalt autoturism a accelerat intentionat si astfel l-am acrosat la manevra de revenire pe sens (eu avariindu-mi usor portiera stg spate iar celelalt auto bara si aripa stg fata)
Ulterior acestei coliziuni am oprit si m-am dat jos , moment in care celalalt autoturism a demarat pe langa mine timp in care i-am aplicat o lovitura in parbriz (acesta spargandu-se) si un picior in portiera.
Fiind noapte nu am retinut nr autoturismului , acesta fugind.
Avand in vedere daunele minore ale masinii mele nu am considerat ca fiind necesar sa anunt incidentul , domiciliul fiind la 500m de eveniment , m-am dus acasa (mentionez ca in acest timp aveam in masina sotia care alapta copilul de 1 an)
La 2 zile am fost sunat de un agent de la Politia dep circulatie , care m-a invitat la sediu pentru clarificari. Pe semne tipul sunase la 112 si dupa ce a fugit s-a intors la locul evenimentului si a depus plangere probabil.
Concluzionand agentul de Politie m-a sanctionat pentru depasire neregulamentara si pt neanuntarea accidentului in 24H cu 500 lei amenda si suspendarea permisului pentru 120 zile.
Mi-a mai adus la cunostiinta si ca tipul a depus plangere de sectia de Politie pentru distrugere si urmeaza o cercetare penala.
Pentru distrugere inca nu m-au contactat.
Ce-mi recomandati in cazul de fata dat fiind cursul evenimentelor sus detaliate ?