avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Madalina_2015

Activitate Madalina_2015

Multumesc!
Stiu ca indiferent de situatia actuala a sotului, in ce priveste locul de munca, are dreptul de a beneficia de indemnizatie. Acest lucru era clar.

Neclaritatile mele sunt urmatoarele:

1) Sunteti sigur ca trebuie sa imi reiau activitatea cu cel putin o zi inainte de 11 luni si nu exact la 11 luni? Imi puteti explica concret? (din cate stiu aceasta regula se aplica in luna cand implineste copilul 1 an).Pentru mine este important acest aspect.

2) Inteleg ca trebuie sa figurez in acte cu activitatea reluata la 11 luni (indiferent daca tatal copilului intra sau nu o luna in CCC), insa eu doresc sa stau acasa pana cand copilul implineste 1 an (in luna mai sa imi iau concediu fara plata, sau zile libere).
In acest caz, mai este nevoie sa ma intorc cu o zi inainte ca el sa implineasca varsta de un an? (Din pct meu de vedere ma pot intoarce in ziua urmatoare pentru ca in acte mi-am reluat deja activitatea la 11 luni...este corect? )


Va rog sa ma ajutati sa clarific aceste doua aspecte!
Va multumesc!
Buna ziua,
Solicit pe aceasta cale informatii referitoare la reinceperea lucrului in urma concediului de crestere copil. Mentionez ca am optat pentru concediu pana la varsta de 1 an.
Doresc ca reinceperea activitatii sa aiba loc astfel incat sa beneficiez de stimulentul de insertie.
Sotul meu indeplineste toate conditiile pentru a efectua perioada de 30 zile concediu ingrijire copil insa este nehotarat, avand in vedere ca trece printr-o situatie delicata (a ramas recent fara loc de munca si spera sa se angajeze curand, in caz contrar va opta pentru efectuarea acestei perioadei).
Departamentul de Resurse Umane al firmei la care imi desfasor activitatea mi-a transmis ca pentru a beneficia de stimulent, ma pot reintoarce cu 1-2 zile inainte de 22 Mai 2015 (data la care implineste copilul varsta de 1 an).
Eu imi voi relua efectiv activitatea pe 20 Mai; spuneti-mi, va rog, ce am de facut in situatia in care sotul va efectua sau nu ultima luna de concediu?(stiu ca nu voi mai beneficia de indemnizatie)
Va multumesc si astept cat mai curand un raspuns!