avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2182 soluții astăzi
Forum Activitate cristinafilip

Activitate cristinafilip

Buna ziua, sunt functionar public am avut control de la curtea de conturi in martie 2014, in urma procesului verbal al curtii de conturi s-au constatat unele abateri privind inregistrarea in contabilitate a unei sume virate la sf.anului 2013 in contul ,,sume de mandate " .mi s-a cerut nota de relatii pe care am dat-o si mi-am asumat o semnatura pe un ordin de plata in care am specificat ca seful de serviciu mi-a spus ca trebuie sa-l semnez, dar OP nu este semnat de mine ,are semnatura mea dar nu eu am semnat dar am scris in nota de relatii ca eu am semnat. Curtea de conturio a trimis la ANAF ,fapt care adus la verificarea de catrea Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Craioava.Inspectorii de la ANAF a incheiat un proces verbal de constatre si sanctionare a contraventiilor unde am primit amenda contraventional in suma de 500 lei , ei constatand ca suma a fost correct depusa la sfarsit de an in sume de mandat cont 552 dar nu a existat ordonantare de plata conf.Ord.1792/2002, suma fiind inregistrata ca platita in contabilitate.Acest process verbal a fost intocmit in data de 16.04.2014 dar afost platit in data de 23.03.2015 aceasta amenda de 500lei cf. documentatiei si aprobarii DIRECTORULUI EXECUTIV. Eu am inregistrat acestr process verbal in contabilitate in data de 17.12.2014 cu NC 108/17.12.2014/ 6580000001a.20.30.30= 448010001A.05 = 500LEI, pt. ca actele au ajuns in contabilitate in luna decembrie.Astazi ,30.03.2015 am primit o decizie de imputare impreuna cu seful birului economic financiar contabil , solidar suma de 500 lei cv.AMENZII CONTRAVENTIONALE DATA DE DIRECTIA GENERALA REGIONALA FINANTELOR PUBLICE CRAIOVA. Intrebarea mea este daca eu nu am semnat pe OP din data de 28.12.2014 ca fiind platita acea suma dar am spus ca am semnat pt.caeste o semnatura identica cu a mea , MAI POT CERERE O EXPETIZA GRAFOSCOPICA JUDICIARA ? In speranta ca am fost inteleasa va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca pot merge in intanta ? Va multumesc anticipat ! Cu stima, Dana