avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate andro613

Activitate andro613

a mai zis ceva de genul, sa multumesti ca i am gasit lu asta ( managerului de magazin) un nod in papura, deci inseamna ca cei din magazin nu au mai facut nicio plangere....are voie politistul sa completeze ceva la adresa baiatului la sectie, fara ca acesta sa semneze, chiar daca cei din magazin nu au mai zis nimic, pur si simplu sa plateasca bunurile si sa nu se mai intalmple....pe ce baza primeste o amenda daca el nu a semnat procel verbal si nici cei din magazin, niciun martor?
da, l au intrebat daca are bani la el...eu ma intreb daca acel proves verbal a ramas la magazin, au spus ca nu au ce sa faca cu el pentru ca nu e completat legal, politisti nu au luat datele copilului cu ei, actele completate au ramas in magazin, chiar si procesul verbal, cand au iesit afara nici nu au tinut minte numele copilului... copilul nu a mai semnat nimic si nici politistul nu a mai facut alte acte dupa ce prejudiciul a fost acoperit, nu inteleg unde poate sa ramana fapta, la magazin probabil...eu vroiam sa intreb acum, mai primeste amenda sau mai pateste ceva daca nu a mai completat niciun act apoi?
dupa ce a platit bunurile, politia i a spus ca s a rezolvat, si sa stea linistit, acele foi au ramas la cei de la magazin, pentru ca dupa parerea politistului nu au fost legal completate, deoarece managerul magazinului s a dat drept raspunzator sau ceva de genul, si ii trebuia un act, o imputernicire pentru a putea completa acela acte, dar apoi la iesire din magazin unul dintre politisti i a zis ca e posibil sa primeasca o amenda, apoi l a intrebat daca are bani la el, dar copilul a zis ca nu, a fost lasat sa plece...nu i s a mai completat niciun act, cu privire la bunurile care au fost apoi cumparate de copil, cum poate sa se ia o hotarare din moment ce el apoi a platit si bunurile?
Buna ziua! baiatul meu ( in varsta de 20 ani) a furat dintr un magazin, din mall, accesorii in valoare de 160, la iesirea din magazin, cel de la paza l a oprit si i a verificat rucsacul in care a gasit accesoriile, a fost dus intr o sala, a fost chemata si politia, s au completat niste acte, el nu stie decat de un proces verbal si inca 2 hartii, dar apoi politistii au constatat ca actele nu pot fi inaintate la politie, deoarece cei din magazin nu aveau nicio procura sau un act care sa le dea dreptul sa faca plangerea, aceasta trebuia facuta de un reprezentat al magazinul, sau ceva de genul, la sfarsit politistul a vorbit cu managerul magazinului si baiatul a platit accesoriile si doar i s a zis sa nu mai faca asa ceva, si au iesit afara, apoi a fost o discutie intre copil si politistul ca el ar putea primii o amenda, sau chiar sa fie cercetat, dar eu ma intreb, din moment ce actele nu au putut fi duse mai departe, cum poate primii ceva, mentionez ca el nu a fost dus la politie sa faca plangere, pur si simplu i s a zis sa stea linistit ca s a rezolvat si sa plece acasa...as dori cat mai urgent un raspuns. Multumesc