avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate maya17

Activitate maya17

Multumesc pentru sfaturi.
Ce ar trebui sa fac?
Sa sun la ei sa intreb de starea creditului?

Multumesc
Odata ce nu m-au mai contactat ei ..de ce ar trebui sa ii contactez eu?

Presupun ca si-au recuperat banii din asigurare....cred eu.
Altfel ma contactau ,asa cum au facut si imediat dupa decesul tatalui...
Au trecut aproximativ 4 saapatamani de cand nu am mai primit nici un telefon,nici o istiintare de plata de la TBI....
Ce sa inteleg din acest lucru?

O zi buna!
Creditul nu era asigurat.
Exista o casa .
Buna ziua.
Anul trecut ,,exact pe 31 Decembrie,tatal meu a contractat un credit de nevoi personale ,fara garantie imobiliara,de la un IFN(TBI).Valoarea creditului a fost de 7500 de lei pe o perioada de 3 ani cu o rata de 307 lei pe luna.
In luna Februarie ,pe data de 28s-a produs tragedia.Tatal mu a decedat in urma unui accident feroviar.Dansul era vaduv ,mama a decedat cu 7 luni in urma.
Am trimis o copie de pe Actul de deces la ei de la Tbi,dupa care o doamna de acolo mi-a sp ca este in regula,,atat.
Peste cateva zile m-a sunat un domn sa ma intrebe cand achit rata....i-am sp problema ,dupa care mi-a zis ca rudele de gradul 1 trebuie sa achite creditul.Mentionez ca creditul nu avea un codebitor.

I-am sp domnului ca inca nu am facut succsiunea dupa parinti si ca inca nu exista un mostnitor legal.
Astazi primesc un sms ,prin care mi se spune a daca vreau sa mai continuam relatia in conditii amiabile ,sa merg sa depun 50 lei in urmatoarele 48 ore,in urma cu o sapt primind acelasi sms,dar cu suma de 100 lei.

Va rog sa imi spuneti ce putem face in aceasta situatie?

Multumesc