avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate viperablue

Activitate viperablue

Răspuns la discuția Probleme service auto
Da intradevar mecanicul este direct raspunzator de accident, el ar trebui sa plateasca . Dar tot el era in timpul programului si politica service ului este de a iesi cu masina in proba, mai ales cand sunt reparatii la motor. Exista fisa de intrare in service, ce intrebare am eu, ce ma intreb si pe mine ... Eu am lasat masina service ului, nu am dat cheia la mecanic, nu tot service ul trebuie sa imi plateasca mie si sa se inteleaga cu mecanicul, adica angajatul lor ? Eu trebuie sa astept solutionarea accidentului, gasirea vinovatului, sau ar trebui sa imi plateasca mai repede ? Masina se afla de 1 luna si 2 saptamani in service si de 2 saptamani s-a produs accidentul. Nu ar trebui sa imi asigure masina ?
Multumesc inca odata pentru informatiile si ajutorul acordat

Sunt proprietarul unei masini oarecare care in decembrie 2013 a fost intr-un service pentru o revizie totala, distributie, filtre, ulei etc ... Cu aproximativ o luna in urma, din cauza unei piese schimbate atunci s-a rupt cureaua de distributie, asta insemnand defectarea motorului. Masina a fost dusa din nou la service, s-a constata piesa defecta si au fost de accord sa repare masina . Masiana fiind veche anumite piese de motor defecte de uzura a trebuit sa la platesc eu . Problema nu este aceasta, in momentul in care am dus masina in service, era inca asigurata, intre timp a expirat asigurarea, eu nu am reinnoit-o deoarece nu stiam exact cat dureaza reparatia . Saptamana trecuta unul dintre mecanici a iesit cu masina in proba si a facut accident, masina fiind dauna totala . Politia mi-a dat un avertisment intelegand situatia si scutindu-ma de amenda pentru asigurare la masina. Adica eu eram obligat sa fac asigurare la masina dupa cum spune politia . Intrebarea mea este eu de la cine imi recuperez banii pe masina, de la service ? de la mecanic ? sau de la soferul celelaltei masini care a fost implicate in accident, asta daca va fi el de vina pentru producerea accidentului ?

Multumesc anticipat