avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate bucurbogdan2009

Activitate bucurbogdan2009

La data de 06.03.2015 am primit somatie din partea executorului judecatoresc in vederea executarii silite a unei datorii. In ziua de 01.04.2015 mi s a adus la cunostinta ca pe adresa institutiei unde lucrez(Inspectoratul de Politie Judetean) a sosit adresa din partea executorului pentru urmatoarele popriri ce urmeaza a fi efectuate incepand cu 14.04.2015: 800 lei suma ce reprezinta poprirea in calitate de girant, 400 lei suma reprezentand onorariu executor. Creditul reprezinta un imprumut CAR titular fiind sotia mea. Ca girant este un coleg de al meu caruia i se va retine aceeasi suma, 1200 lei. In prezent sotiei i se retine suma de 790 lei executare silita ca girant al unei colege de a ei. Mai fac precizarea ca in prezent eu sunt de 1 an in concediu de crestere copil pe o perioada de 2 ani, urmand sa mi reiau activitatea in anul 2016. As dori sa stiu urmatoarele: venitul meu net este de aproximativ 2200 lei, in aceasta suma incadrandu se si norma de hrana de aproximativ 720 lei(fiind renumerat de catre IPJ in acelasi CONT ca si in timpul cand lucram efectiv). In cazul de fata , fiind in concediu de crestere copil se poate face executarea?Daca da, norma de hrana poate fi executata? Sotia mea daca are deja o retinere de 790 lei mai poate fi executata si pentru aceasta datorie?Pe langa aceasta retinere mai are o rata lunara de 700 lei la un credit de nevoi personale si inca 730 lei la un CAR, sume platite lunar. Avem 3 copii si in cazul in care ni se vor retine si aceste sume .......Ce solutii am? Va multumesc!
La data de 06.03.2015 am primit somatie din partea executorului judecatoresc in vederea executarii silite a unei datorii. In ziua de 01.04.2015 mi s a adus la cunostinta ca pe adresa institutiei unde lucrez(Inspectoratul de Politie Judetean) a sosit adresa din partea executorului pentru urmatoarele popriri ce urmeaza a fi efectuate incepand cu 14.04.2015: 800 lei suma ce reprezinta poprirea in calitate de girant, 400 lei suma reprezentand onorariu executor. Creditul reprezinta un imprumut CAR titular fiind sotia mea. Ca girant este un coleg de al meu caruia i se va retine aceeasi suma, 1200 lei. In prezent sotiei i se retine suma de 790 lei executare silita ca girant al unei colege de a ei. Mai fac precizarea ca in prezent eu sunt de 1 an in concediu de crestere copil pe o perioada de 2 ani, urmand sa mi reiau activitatea in anul 2016. As dori sa stiu urmatoarele: venitul meu net este de aproximativ 2200 lei, in aceasta suma incadrandu se si norma de hrana de aproximativ 720 lei(fiind renumerat de catre IPJ in acelasi cont ca si in timpul cand lucram efectiv). In cazul de fata , fiind in concediu de crestere copil se poate face executarea?Daca da, norma de hrana poate fi executata? Sotia mea daca are deja o retinere de 790 lei mai poate fi executata si pentru aceasta datorie?Pe langa aceasta retinere mai are o rata lunara de 700 lei la un credit de nevoi personale si inca 730 lei la un CAR, sume platite lunar. Avem 3 copii si in cazul in care ni se vor retine si aceste sume .......Ce solutii am? Va multumesc!