avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela_maria

Activitate gabriela_maria

Banii i-au fost dati in doua rate. Avansul a fost insotit de un contract de mana in care se mentiona ca imi opreste cartea masinii pana ii dau restul bainlor. Astazi i-am dat restul banilor, mi-a dat cartea și nu am mai apucat sa facem contractul intrucat a trebuit sa plec. intre timp am fost la un alt service, unde mecanicii si-au pus mainile in cap.
Am mers impreuna la un service autorizat pentru verificare, la o cunoastinta de-a vanzatorului, dar masina nu a fost ridicata, ci a fost pus numai un tester. Am acasa rezultatul testerului. Toate perfecte. Cand a fost vorba sa mergem la un alt service, di nalta localitate, cumparatorul a spus ca se simte rau. L-am crezut soi am acceptat service-ul recomandat de domnia sa.
Domnul nu are o problema cu constractul de vanzare cumparare. Vrea sa il facem. Dar oare dupa ceasta, mai pot primi banii inapoi? Cum as avea mai multe sanse?
Aveti dreptate. Sunt la prima achizitie. Inca o data, omul parea foarte serios. Si chiar am fost placut impresionat de sinceritatea dumnealui in ceea ce priveste lipsa fiscalului plus mici defecte exterioare, dar pana la punte spate shimbata, planetare, cutie de viteze și multe altele, 2000 de euro a costat masina. Spunea ca masina este foarte buna, ca a verificat-o. Mecanicul imi spune calca e si stramba, nu calca rotile una dupa alta și ca m-am supus pericolului mergand cu ea. Am copiii. Știa asta pentru ca eram cu ei cand ne-a prezentat-o.
Actele toate sunt la mine. Omul a fost sincer. Mi-a spus ca nu are fiscal. In regula, nu are instrainat catre pe talon. I-am dat banii seara urmand sa facem a doua zi contractul de vanzare cumparare.
Intre timp am dus masina la service si am gasit defectiuni ce insumeaza minim jumatate din valoarea masinii. Mi-a spus ca masina a verificat-o "la sange" cu un mecanic.
Există vreo posibilitate sa-mi recuperez banii? Chiar si mai putini...
spunea ca pot merge la politie daca vreau, ca pot sa-l actionez in judecata...

La inceput foarte prietenos, acum spune ca eu vreau sa imi bat joc de el, ca asa ceva nu se face.
Nu stiu ce sa mai zic...