avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate cristi19t

Activitate cristi19t

Buna ziua,
1. Am inteles bine pana la urma?
Nu este nici o problema daca sunt administrator si/sau asociat in SRL si am si PFA? si ambele cu acelasi cod CAEN. Ambele presteaza servicii independent una de cealalta. (Acordul asociatilor nu va fi o problema).
2. Daca SRL-ul este doar pe numele sotiei, sau pe amandoi sotii, cum influenteaza aceasta relatia dintre SRL si PFA descrisa mai sus?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Sunt inregistrat ca profesie liberala, de profesie inginer topograf.
Sunt interesat de achizitia unui spatiu pentru birou, si eventuale echipamente IT si de specialitate.
Mentionez faptul ca momentan sediul si efectiv punctul de lucru este domiciliul. Aparatura topografica si echipamente IT inclusiv licente pentru calculator am pentru o singura echipa, achizitionate din veniturile obtinute in ultimii ani.
Pentru dezvoltarea afacerii, ma impotmolesc la un spatiu de birou, (pentru care chiria este considerabila).
Dezvoltarea afacerii ar insemna sa fac cateva angajari de personal. Dar acestora este necesar sa le pun la dispozitie un spatiu neutru pentru munca de birou, intrucat nu se preteaza munca la domiciliul fiecaruia si corespondenta prin e-mail si telefon.
Intrebarea mea este daca ma incadrez intr-un program pentru achizitia celor mai sus mentionate prin fonduri nerambursabile?
Care ar fi acel program si ce conditii presupune acesta?
Va multumesc anticipat!