avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters355359

Activitate ContSters355359

Va multumesc pentru raspunsul bun. Am observat ca mi-a fost sters un (o ) postare.........am gresit cu ceva , ca nepoliticos nu sint de fel.........daca deranjez ......ma retrag din comunitate . Imi pare rau daca am suparat cu ceva .
Pai asta spun de la inceput : Doresc sa ma stabilesc pina preotul ma va conduce pe ultimul drum , in Romania ! , Ce nu inteleg eu este ca eu nu doresc sa ma mut de pe un continent pe altul ....eu doresc in ineriorul Uniunii , a EU sa ma mut din Germania in Romania .........de ce trebuie (inteleg asta din sfaturile primite ) , ba sa renunt la domiciliul din Germania obligatoriu, ba sa renunt la Cetatenia germana............30 de ani cit am locuit in Germania , nu m-a intrebat nimeni de Pasaportul romanesc , si nu m-a obligat nimeni sa renunt la Cetatenia Romana.....de ce invers , atitea complicatii........Vreau doar un buletin romanesc , ca sa pot sa platesc taxele sau sa-mi cumpar oarece , sau chiar sa fiu ingropat in pamintul tarii mele......nimica altceva.........incurcate sint caile Europei .....sau numai ale Romaniei . Nu stiu de ce , dar am impresia ca ma intorc intr-o alta tara decit cea pe care o stiu eu.........Sa auzim nimai de bine .....si cind ajung acasa , voi vedea eu cum ma descurc. O seara faina
Răspuns la discuția Repatriere, inmatriculare masina
Multumesc pentru raspunsul repede
Buna ziua,
Deoarece , am hotarit sa ma reintorc definitiv in Romania , am o intrebare la dumneavoastra , ca sa ma ajutati :
- Daca ma intorc cu masina mea personala care are si o remorca , pot sa o inscriu (transcriu ) ,in Romania fara a mai platii acea Taxa imensa de care tot citesc pe internet ?? Cu alte cuvinte daca sint scutit de aceasta ???? Am gasit ceva lege din 2004 dar nu inteleg, de aceea vin la dv. si va intreb .
Pentru a trece peste intrebari de rutina , mentionez ca sint plecat de 35 ani din Romania, am doua cetatenii , Romana si Germana, si acuma la pensie , vreau sa ma retrag acasa! Va multumesc frumos. Cu respect Emil
Acuma , am citit mai atent raspunsul dv.....ce nu am inteles eu este ultima fraza , unde dv spuneti ca .....""dar vi se retrage paşaportul german "".....Cine il retrage ??? pentru ca acel Pasaport si acel buletin sint propietatea statului German, asa cum buletinul si Pasaportul romanesc sint propietatea statului Roman..............din legile internationale , un Pasaport se poate retrage de un alt stat decit cel emitent doar daca propietarul incalca legea .....ori va asigur ca la mine nu este cazul .........Ma puteti lamurii ???? Undeva trebuie sa fie o greseala ....sau ????
Multumesc !!!
Multumesc , foarte buna si documentat sfatul !! , M-ar interesa si modalitatile de aflare in Romania ...........peste citeva zile ma intorc acasa si pentru Consulat , nu mai este timp.
Mai am o intrebare : Cum pot sa aflu daca mai am Cetatenia Romana ???? Multumesc
Cind am plecat din Romania , am plecat cu Pasaport(de plecare definitiva ) de cetatean roman cu domiciliul in strainatate, si da , cetatenia romana o am (sau asa sper ) deoarece , pina la intrarea Romaniei in EU am intrat cu pasaportul Romanesc in tara , dar dupa acea data , cind am putut sa intru doar cu buletinul german ( am uitat sa mentionez ca am si cetatenia germana )nu am mai folosit Pasaportul romanesc.. Deci de atunci Pasaportul romanesc nu mai este valabil, si nici despre cetatenie nu mai stiu nimica , pentru ca nu m-a interesat..........Va multumesc pentru raspunsuri , si sper sa ma ajute
Buna ziua , In cazul repatrierii ce acte trebuie , ce demersuri , pentru reprimirea buletinului de identitate ??? Mentionez ca ma reintorc in tara dupa o sedere de 35 de ani in Germania .Daca e nevoie , pot da mai multe amanunte.
Va multumesc.