avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate Iuliana LAMPA

Activitate Iuliana LAMPA

Vecinul meu a construit o casa anul trecut fara autorizatie de constructie. Anul acesta imi cere sa-i dau semnatura ca sunt de acord cu construirea casei la mai putin de 50 de cm de gard, pentru a putea sa abtina documentul de proprietate.de la primarie. I-am atras atentia de la inceputul constructiei sa nu proiecteze ferestre catre curtea mea, deoarece sunt foarte aproape de casa mea si apoi inaltimea casei lui mi-a redus lumina in casa, deoarece el are cam 6 m inaltime, iar casa mea 3 m, fiind construita pe orizontala, fara etaj. Pentru a obtine semnatura a acoperit ferestrele cu polistiren de 2, pe care banui ca imediat ce va obtine semnatura il va da jos.
Proprietar de fapt este fiica sa care in prezent se afla plecata din tara, la munca. Tatal sau are o imputernicire pentru a efectua lucrari de constructie, care sunt mentionate in acea imputernicire, nu si pentru a obtine autorizatie, sau cel putin nu se mentioneaza.
Plantele mele care erau in fata casei nu mai rodesc, nu se mai dezvolta pentru ca nu mai au soare. Casa mea, cred ca se va degrada din cauza lipsei de soare si a umezelii.
Imi este teama sa semnez pentru a nu complica lucrurile. In cazul unui incendiu, nu se poate interveni la nici una dintre case, nefiind loc de interventie, si nu ar fi singurul exemplu de catastrofa care nu se poate limita, din cauza distantei. Nu vreau sa ma cert cu el. dar nici sa semnez ceva pentru care voi suferi.
Doresc sa aflu in ce conditii pot semna fara sa fiu afectata in viitor sau..... sa nu semnez? Cu multumiri.
Răspuns la discuția poprire card
Multumesc. Voi citi CPC art 783 si voi lua hotararea pe cale de consecinta. Am discutat acum cu firma care se ocupa de executarea silita si mi-au spus ca au facut notificare la o alta adresa decat adresa reala .
Răspuns la discuția poprire card
Inteleg bine ca nu exista nici o cale de atac a executarii judecatoresti?
Adica nu am fost instiintata de sentinta judecatoreasca si ma trezesc cu executare silita?
Unde sunt transparenta, drepturile cetateanului? Ce fel de proceduri aveti si cum sunt ele respectate? si apoi din raspunsul Dvs citez : "in mod normal ar trebui sa va trimita o notificare, dar nu exista nicio sanctiune in cazul in care nu va este trimisa. Se apreciaza ca veti lua act de infiintarea popririi de la tertul poprit care este obligat sa va retina sumele. "
Poate are altcineva un raspuns.
Discuție poprire card
Buna seara,
Vineri am primit instiintare de la banca ca am poprire card pentru suma de 28 euro si 450 (aproximativ). de la o firma de executare silita.
Din cate am inteles aceste sume mi se impun deoarece am circulat fara rovinieta in anii anteriori. Faptul ca am amenzi, l-am aflat, cand am mers sa platesc impozitul acum 2 ani. Detineam la acea data 25 de amenzi pentru aceasta. De 2 ani m-am judecat si unele procese le-am castigat, altele le-am pierdut. Cred ca acesta executare silita este in urma unui asemenea proces pierdut. Dar ma intreb nu trebuia sa fiu notificata ca trebuie sa platesc ? Nu cunosc procedura.
Asta ca sa nu comentez de ce unele contestatii la PV de amenda au fost respinse, iar altele admise.