avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate imperatrix_mundi

Activitate imperatrix_mundi

Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
CrIsTiNa179 a scris:

da, sigur este gresita...sunt curioasa cine este autorul cartii :D


Este o grila de la sng mi-a indicat-o un prieten care se pregătește pentru SNG sau s-a pregătit ca a trecut examenul , încă nu știu ce a facut:((
Apropo ... de sng

Arătați motivat dacă partea civila va mai fi citată pentru termenul următor în situația în care aceasta nu se prezintă la primul termen de judecata și nici nu este reprezentată de avocat sau de o lata persoana , în condițiile legii dacă citația pentru termenul de judecată respectiv a fost înmânată soțului acesteia de la adresa unde partea civila locuiește și prin care a indicat- o prin cerere scrisa.
Santare curios Cum o vedeți :yes:
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
CrIsTiNa179 a scris:

imperatrix_mundi a scris:

CrIsTiNa179 a scris:

a si c


Se da răspuns numai "a"
Și eu am pus a și c
Nu știu de ce nu este c dar la răspunsuri corecte


nu stiu din ce carte ai luat grila dar e foarte ciudata...
ma gandesc ca au exclus varianta c poate ca nu este completa.
adica, ca instanta trebuie sa verfice daca se mentin temeiurile care au determinat luarea, prelungirea si apoi mentinerea (conform art. 208 al. 2)
dar,ma gandesc ca daca cartea a fost pulicata inainte de introducerea articolului 215 indice 1, asta ar fi explicatia,
adica vezi daca cartea a fost revizuita si actualizata dupa ce a fost introdus art 215 indice 1...



Eu cred ca s-a făcut o confuzie intre Art 208 alin 5 și art 215 indice 1 alin 8, prin urmare ar trebui sa fie greșită grila
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
CrIsTiNa179 a scris:

a si c


Se da răspuns numai "a"
Și eu am pus a și c
Nu știu de ce nu este c dar la răspunsuri corecte
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
In cauzele când fata de inculpat s- a dispus o măsură preventiva:
a) judecătorul de camera preliminară trebuie sa înainteze dosarul instanței de judecată cu cel puțin 5 zile înainte de expirarea măsurii preventive;
b) instanță de judecată trebuie sa verifice , la primită dosarului, legalitatea și temeinicia măsurii preventive , în termen de 48 de ore de la primirea dosarului de la judecătorul de camera preliminara;
c) instanta de judecată trebuie sa verifice în cursul judecății, dar nu mai ttârziude 60 se zile, dacasă subzista temeiurile care au determinat menținerea măsuriicontrolului judiciar pe ccauțiune dispus fata de inculpat.

Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Se judeca în ședința publica:
A) cererea de reabilitare;
B) legalitatea și temeinicia măsurii arestării preventive a inculpatului iîn cursul judecatii;
C) cererea de înlocuire a măsurii arestului la domiciliu cu măsură preventiva a controlului judiciar pe cauțiune , în cursul judecății.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Tudor1982 a scris:

imperatrix_mundi a scris:

Tudor1982 a scris:

imperatrix_mundi a scris:

Probele administrate în cursul urmăririi penal și necontestat de parti:
A) pot fi readministrate din oficiu , chiar dacă pârtiile solicita expres sa se tina cont de acestea in vederea pronunțării hotararii;
B) nu se readministreaza în cursul cercetării judecatoresti;
C) trebuie administrate întotdeauna în cursul cercetarii judecătorești, cu excepția cazului în care judecata se derulează conform procedurii recunoașterii vinovăției.
Și motivat va rog
nicoleta! ?



a
Art. 374 CPP, alin 6 si 7. Varianta b imi pare ca exprima regula, iar a ar fi exceptia. In plus, varianta de la a imi pare in acord cu rolul activ al judecatorului.


Răspuns metionat corect B

Grila asta e din Udroiu, pag 353, grila nr. 74, cu mentiunea ca ordinea variantelor de raspuns a fost schimbata. La barem figureaza raspuns c, care in grila postata de tine e varianta a.

Mai arunca un ochi pe barem :D


Concluzionam ca ambele grile sunt greșite. Fapt pentru care răspuns corect la pg 353 grila 74 va fi a și c
... dar grila trebuie reformulata :O
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Tudor1982 a scris:

imperatrix_mundi a scris:

Probele administrate în cursul urmăririi penal și necontestat de parti:
A) pot fi readministrate din oficiu , chiar dacă pârtiile solicita expres sa se tina cont de acestea in vederea pronunțării hotararii;
B) nu se readministreaza în cursul cercetării judecatoresti;
C) trebuie administrate întotdeauna în cursul cercetarii judecătorești, cu excepția cazului în care judecata se derulează conform procedurii recunoașterii vinovăției.
Și motivat va rog
nicoleta! ?



a
Art. 374 CPP, alin 6 si 7. Varianta b imi pare ca exprima regula, iar a ar fi exceptia. In plus, varianta de la a imi pare in acord cu rolul activ al judecatorului.


Răspuns metionat corect B
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Probele administrate în cursul urmăririi penal și necontestat de parti:
A) pot fi readministrate din oficiu , chiar dacă pârtiile solicita expres sa se tina cont de acestea in vederea pronunțării hotararii;
B) nu se readministreaza în cursul cercetării judecatoresti;
C) trebuie administrate întotdeauna în cursul cercetarii judecătorești, cu excepția cazului în care judecata se derulează conform procedurii recunoașterii vinovăției.
Și motivat va rog
nicoleta! ?
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Tudor1982 a scris:

1. Din punct de vedere subiectiv, participatia este conditionata de:
a. o identitate de mobil sau de scop;
b. o intelegere expresa intre participanti;
c. savarsirea faptei cu intentie de catre cel putin unul dintre participanti.

2. Instigarea neurmata de realizarea vreunui act de executare:
a. este o forma a instigarii cu efect negativ;
b. presupune un esec in activitatea de determinare a unei persoane de a realiza cel putin o tentativa pedepsibila;
c. nu este incriminata in partea generala a noului Cod penal.

La 2
C deșii m-am gândit și la A numai C
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Tudor1982 a scris:

Csorin a scris:

Tudor1982 a scris:

Din punct de vedere subiectiv, participatia este conditionata de:
a. o identitate de mobil sau de scop;
b. o intelegere expresa intre participanti;
c. savarsirea faptei cu intentie de catre cel putin unul dintre participanti.


a , nu , b da , c nu , de ex , coautoratul din culpa


Udroiu indica raspuns corect C! #-o De unde le scoate omul asta?


Dacă mergi pe excludere ajungi la "c"
Ciudat nu mai știam de unde sștiam grila ăsta .... a Udroiu :worthy: