avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate SCElena

Activitate SCElena

Am telefonat ieri la ei si persoana care mi.a raspuns la Relatii cu Clientii mi.a spus ca indemnizatia s.a calculat corect... dar ca nu scrie niciunde de aceasta situatie... :-) doar ca asa este logic. O sa va anunt cum am procedat, daca am reusit sa schimb ceva. Multumesc
Multumesc mult pt raspunsurile dvs!
Buna ziua! Indemnizatie de concediu prenatal nu am primit decat in calitate de salariat, in luna decembrie 2014 si intervalul 1-11 ian 2015. Apoi am beneficiat de concediu postnatal 12 ian-28 feb. La calculul indemnizatiei de crestere copil, ca si venituri ale lunii decembrie s.a luat in calcul doar ceea ce am incasat fiind in concediu. Nu si venitul PFA-ului, pe motiv ca nu aveam cum sa realizez venituri din profesii libere daca eram in concediu la locul de munca.... Eu consider ca este gresit sa se diminueze indemnizatia astfel si ca trebuiesc luate in calcul toate veniturile din acea perioadă. Este corect? Din raspunsul dumneavoastra cred ca am dreptate. Multumesc frumos!
Buna ziua! Am nascut in data de 12 ian 2015. Anterior, lunar, am obtinut venituri salariale minim 12 luni. Incepand cu 2 dec 2014 am beneficiat de concediu prenatal. Am realizat venituri din profesii libere in perioada sept -dec 2014 insa la calculul indemnizatiei nu s.a luat in calcul tot acest venit. Venitul din profesii libere s.a impartit la 4 luni cat a functionat PFA-ul si s.a inmultit cu 3 pt a nu se lua in calcul luna decembrie in care am fost in concediu si consider că este gresit. Nu am gasit cadrul legal pt acest mod de calcul. Ma puteți ajuta? Sper ca am fost suficient de explicita. eu cred ca indemnizatia trebuia sa reprezinte 85% din toate aceste venituri. Mulțumesc.!