avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate larisa1990gl

Activitate larisa1990gl

Buna ziua. As dori sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Prietenul meu a fost admis la o facultate, loc la buget in 2009 unde a stat pana in 2011, acest al doilea an de facultate fara sa frecventeze si fara sa se prezinte la examene (nu stiu sigur daca ulterior a fost exmatriculat) deoarece se pregatea pentru Academia de Politie. In 2011 este admis la Academia de Politie (fara a i se specifica ceva de conditiile urmarii unui alt ciclu universitar la buget etc) iar prin anul 3 apar zvonuri cum ca ar trebui sa plateasca facultatilor acei ani la buget. Dupa ceva timp, cand promotia a fost incadrata, la sediul unitatii la care isi desfasoara activitatea a primit o instiintare de la vechea facultate ca este obligat sa plateasca acei 2 ani la buget, in termen de 60 de zile..Vreau sa va intreb daca exista vreo modalitate de atac asupra acestei decizii intrucat nu a ajuns pana in momentul sustinerii licentei si mai e posibil din cauza nesustinerii examenelor din anul 2 sa fi fost exmatriculat. In cazul in care va fi nevoit sa plateasca acesti 2 ani vechii facultati, se va plati pretul taxei de scolarizare din 2011 (2200 lei cred la acea vreme) sau din anul 2015? (acum cred ca anul de studiu e 2800 de lei).
Multumesc anticipat de ajutor. O zi frumoasa.