avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate Rob131

Activitate Rob131

Nu am inteles la ce va referiti cand spuneti "suma care formeaza prejudiciul" si ce relevanta are aspectul acesta?

Drogurile care mi-au fost gasite la perchezitie, erau pt consumul meu propriu si nu pt trafic de risc si de mare risc, cum imi sunt aduse acuzatiile, si totodata nu exista decat o singura convorbire telefonica unde eu intrebam de unde pot sa imi cumpar "cva pt mine in seara asta" la 4 luni de la perchezitie, nu am avut cantar sau instrumente folosite la trafic, nu am vandut la niciun agent sub acoperire, nu am avut plicuri, iar in cursul urmaririi penale adica dupa ce am fost arestat in primele 30 zile, dna procuror mi-a adus acuzatie noua de operatiuni cu subst susceptibile cu efect psihoactiv datorita declaratiilor a 2 prieteni care spun ca au mers cu mine si eu sunt cel care le-am procurat etnobotanice pt consumul lor.
Condamnarea anterioara este pt trafic, deci este recidiva si automat se va revoca suspendarea in cazul in care voi primi condamnare in dosarul acesta chiar daca incadrarea respectiva din trafic se va schimba in detinere pt consum nu?

Cred ca ati inteles gresit ce nu imi convine mie daca va ganditi ca este vorba de banii care i-am platit avocatului anterior( imi cer scz daca presupun gresit ca ati facut referire la asta) pt ca nu aceasta este problema.. problema este atitudinea avocatului X, felul in care mi-a vorbit, faptul ca la inceput m-a mintit spunandu-mi sa stau linistit ca o sa fie bine, faptul ca 3 luni atunci cand i-am spus niste lucruri sub forma de repros, zice ca nu mai vrea sa ma reprezinte iar apoi dupa 10 zile ma suna si imi spune ca s-a razgandit ceea ce m-a facut sa ma gandesc ca el numai are interesul sa obtina o solutie cat mai favorabila, o pedeapsa cat mai mica spre exemplu?!

Arestul la domiciliu a fost obtinut, dupa parerea mea, datorita faptului ca am fost trimis in arest 24 de ore dupa 10 luni de la perchezitie, acuzat de trafic de droguri de risc si de mare risc, dar fara nicio dovada clara care sa sustina treaba asta si totusi cantitatile gasite acasa la mne nu cred ca sunt chiar asa de mari, repet 0,95 g canabis si 4 pastile mdma
Ieri cand am primit telefon de la X sa imi spuna ca isi cere scuze pt iesirea de sapt trecuta si ca s-a razgandit in privinta rezilierii contractului si ca ma reprezinta in continuare daca si eu imi doresc acelasi lucru,iar eu i-am spus ca numai vad rostul continuarii relatiei noastre, ca ma simt mintit fiindca nu mi-a spus de la bun inceput ca o sa fie condamnare cu executare si "m-a dus cu zaharelu" tot cerandu-mi bani si spunandu-mi ca o sa fie bine. I-am spus ca vreau chitanta/chitantele pe toti banii care i-am dat, fiindca am doar 2 chitante una de 3000 de lei, una de 1500 lei si atunci i-am dat 3000... iar eu i-am dat 9000 lei si vreau chitanta si pe diferenta de 4500 lei, moment in care am simtit ca devine putin agitat zicand ca el are chitantele taiate dar mai trebuie sa le ia si pe cele de la Y si ca o sa imi trimita prin posta contractul de reziliere a contractului si chitantele, iar eu i-am spus ca le vreau cel tarziu pana marti ca o sa se deplaseze unul dintre parinti la tribunal sau la biroul dumnealui si ca nu este nevoie sa le trimita prin posta, altfel voi depune o plangere la barou.
Nu am am pretentia de bani inapoi atat timp cat imi da chitanta pe toti banii care i-am dat, de altfel daca nu primesc chitanta pe banii care i-am dat am toate motivele sa depun plangere impotriva lui nu?
Deja am vorbit cu un alt avocat si l-am angajat, sunt cosntient ca deznodamantul nu este unul fericit in cazul meu si o sa iau condamnare cu executare, dar asta am aflat singur prin documentatia mea si nu de la X care mi-a cerut o gramada de bani asigurandu-ma de la bun inceput si pe parcurs ca totul o sa fie bine si care mi-a reprosat ca el mi-a obtinut arest la domiciliu si voie sa merg la cursurile de facultate si ca nu sunt recunoscator pt munca lui, dar cererile astea le faceam si singur fara sa dau mii de lei.
Multumesc pt raspunsuri.
Buna ziua
In februarie 2014 a avut loc o perchezitie domiciliara unde mi-au fost gasite droguri (1g de marijuana, 4 pastile extazy, 2g pulbere alba ca etnobotanic), am acceptat ca perchezitia sa se faca fara un avocat, apoi am fost condus la sediul DIICOT unde mi s-au luat niste declaratii unde am spus ca drogurile erau pt consumul propriu si apoi mi-au dat drumul acasa. In aceeasi zi, 27 februarie, am luat legatura cu un avocat, pe nume X, caruia i-am explicat situatia si mi-a spus "sa stau fara grija" ca totul se va rezolva, eu spunandu-i ca ma aflam totusi in termenul de incercare de 3 ani si 6 luni dintr-o condamnare anterioara de 1 an 6luni (in momentul perchezitiei trecusera 2 ani de la decizia definitiva) si ca se va rezolva situatia la proces. Mi-a spus ca ma va costa 6000 lei si ca va lucra in colaborare cu un coleg de-a lui avocat, pe nume Y, deoarece respectivul are mai multa experienta, X fiind avocat definitiv de 1 an de zile si sa tin cont de faptul ca acesta este pretul pt un singur avocat desi voi fi reprezentat de 2. Am fost de acord si in aceeasi zi am platit un onorariu de 3000 lei si am semnat un contract de reprezentare juridica. Timpul a trecut, si dupa 10 luni, mai precis in decembrie inainte de Craciun, un politist s-a prezentat la usa mea cu un mandat de aducere spunandu-mi ca trebuie sa dau o declaratie pt finalizarea unui dosar si o data ajuns la DIICOT l-am sunat pe avocatul X, el s-a prezentat acolo si nu a vorbit absolut nimic, procuroarea mi-a dat arest 24 de ore cu motivul de trafic de droguri de risc pt marijuana si trafic de droguri de mare risc pt extazy, iar X mi-a cerut numarul tatului meu ca sa vorbeasca cu el despre bani, iar tatal meu i-a mai dat inca 3000 de lei pt care mi-a dat chitanta doar pt 1500 lei iar a2-a zi la proces, au fost prezenti amandoi atat X, cat si Y, unde au cerut sa fiu pus in libertate si subsidiar arest la domiciliu, iar judecatoarea de drepturi mi-a dat arest la domiciliu. Tin sa precizez ca in acelasi dosar cu mine mai sunt inca 3 persoane care nu le cunosc, nu le-am vazut niciodata si sunt acuzati la randul lor de trafic de droguri si au vindut de mai multe ori la agenti sub acoperire. Urmarirea penala s-a incheiat dupa primele 30 de zile de arest la domiciliu la primul termen de prelungire si am fost chemat o singura data de procuroare ca sa imi aduca la cunostinta ca mai aduce o acuzatie de operatiuni de substante susceptibile de efect psihoactiv (pulberea alba), iar acolo X mi-a spus ca sa numai dam nicio declaratie si sa mentinem declaratiile initiale. X mi-a spus ca a depus cerere daca apar probe noi la dosar si intre timp a aparut declaratia a doi prieteni care au spus ca au cumparat de la mine subst cu efect psihoactiv in decursul anului 2014 de 3 - 4 ori despre care el a aflat din rechizitoriu care mi s-a inmat in instanta. Dupa prima instanta de prelungire a celor 30 zile, tot atunci anuntandu-se incheiata urmarirea penala si ca dosarul se trimite in judecata, urmandu-se a se anunta data pt camera preliminara. X a venit la mine acasa si mi-a mai cerut inca 3000 de lei pt care nu mi-a dat chitanta motivand ca nu are chitantierul la el, la camera preliminara a spus ca nu are nimic de adaugat impotriva probelor aduse, si X intre timp chiar plecase deoarece a fost amanata cu vro 4 ore intrarea in sala de judecata si ramasese doar Y. In tot timpul acesta pana in februarie pe 25 mi-a spus sa stau linistit ca se va rezolva, eu am avut incredere nu prea ma pricepeam cu legea dar deja mi s-a parut ca ceva este in neregula si am inceput sa ma documentez, iar la al 3-lea termen de prelungire din martie am aflat de la el dupa ce am inceput sa ii pun mai multe intrebari deoarece ma documentasem ca numai am sanse de scapare si ca o sa fie revocata suspendarea la care o sa se adauge pedeapsa din concursul de infractiuni, mai imi spunea ca el a muncit ft mult la dosar si ca chiar nu a gasit nicio solutie, ca lupta lui este sa schimbe incadrarea juridica din trafic la cele 2 fapte in detinerea pt consum, apoi in aprilie luna curenta cand am fost la termenul de prelungire a arestului la domiciliu, mi-a spus ca urmeaza zilele urmatoarea sa vina la mine pt ca mai este nevoie de inca 3000 de lei pt instanta de fond si apel ( initial imi spusese 6000 lei cand l-am angajat si ii dadusem deja 9000 lei si cand mi-a cerut altii 3000 lei i-am reprosat lucruri precum "de ce sunt judecat cu ceilalti care nu am nicio treaba cu ei si nu a facut disjunctia mea din dosarul cu ei", "de ce nu mi-a spus de la inceput sa ma gandesc mai bine in vederea unui denunt in timpul urmaririi penale", "de ce mi-a spus sa stau linistit initial primele luni si ca ma simt mintit", La prima intrebare cea cu disjungerea mi-a raspuns ca nu are rost ca e acelasi lucru, la cea cu denuntul mi-a adus aminte ca mi-a spus de denunt si a spus ca e alegerea mea explicandu-mi ca mi se reduce cu jumate incadrarile, iar deja la a3-a intrebarea cand i-am spus ca m-a mintit si ca nu prea mai am incredere in el, respectiv si in Y a ridicat tonul la mine, s-a enervat si mi-a spus ca nu apreciez ce a facut el pt mine, faptul ca mi-a obtinuit arestul la domiciliu si ca mi-a fost acceptata cererea sa merg la cursurile de la facultate si ca de indata ce numai exista incredere intre client si avocat el , X, imi spune ca reziliaza contractul de asistenta juridica unilateral, in timp ce Y incerca sa calmeze spiritele si tot spunea sa ne calmam, desi el era cel care a ridicat tonul eu doar am avut o atitudine mai suparata si de repros. In momentul cand mi-a spus de "reziliere UNILATERALA a contractului de asistenta juridica" i-am spus sa imi dea acum chitantele pe diferenta de 4500 lei, ca am chitanta doar odata in 2014 pe 3000 lei si o chitanta de 1500 lei de la prima instanta cu judecatorul de drepturi, cel care mi-a dat arestul la domiciliu si mi-a spus ca o sa imi trimita prin posta contractul reziliat la fel si chitantele. In fine, a venit pastele si a si trecut, iar azi la 8 zile dupa ce mi-a spus ca el nu mai vrea sa ma reprezinte si ca cei 9000 lei acopera tot ce a facut el pt mine, toate reprezentarile la care a fost, azi ma suna sa imi spuna ca a vbit cu colegul lui cu Y si ca isi cere scuze ca a avut o zi ft grea atunci si ca s-a gandit mai bine si ma reprezinta in continuare evident daca sunt si eu de acord ca el nu a reziliat inca contractul de asistenta. Mama a vorbit ieri cu un avocat si s-a inteles cu el sa ma reprezinte de acum inainte.
Va rog sa imi spuneti este corect cum a procedat avocatul X, respectiv Y cu mine? intai imi spune ca numai vrea si dupa 8 zile ma suna si imi spune ca s-a gandit mai bine, eu nu am primit chitantele decat pe 4500 lei din 9000 si mai imi ceruse altii 3000 pe care nu i-am dat. sa depun plangerea impotriva lui X? sa cer banii care nu mi-a dat chitanta pe ei? nu inteleg cum sa fac plangerea, doar am inteles ca trebuie depusa la baroul avocatilor, nu stiu nici ce sa spun in plangere, ma simt debusolat, amagit si sunt si un pic bulversat. Eu nu vreau sa ma mai reprezinte X si Y, m-au mintit destul si in plus el a fost cel care mi-a cerut rezilierea contractului fiindca s-a enervat ca i-am reprosat anumite lucruri spunandu-mi ca numai exista incredere intre client si avocat.
Apreciez mult daca m-ati ajuta cu niste raspunsuri, va multumesc o zi buna!