avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate eilirotsin

Activitate eilirotsin

Răspuns la discuția Gestiune paleti lemn reutilizati
Buna ziua!

Am urmatoarea situatie: furnizorul de folie mi-a zis ca tehnologia de obtinere a foliei este LLDPE, iar in anexa 3 din legea 249 din 2015 nu apare acest cod, ci doar LDPE 4.

Pot sa folosesc la etichetare codul de la furnizorul insotit de cifra 4 sau doar pe cel din lege?

Va multumesc!
eilirotsin a scris:

eilirotsin a scris:

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.


Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie


Ma refeream la marcarea pe ambalaje.

Am uitat "?" de la "Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie".

Deci marcarea, conform anexei 3, se face de catre producatorul de ambalaje sau se poate face si de cel care ambaleaza produsele, prin aplicarea unei etichete pe cutie/folie/paleti?




eilirotsin a scris:

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.


Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie


Ma refeream la marcarea pe ambalaje.

Am uitat "?" de la "Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie".

Deci marcarea, conform anexei 3, se face de catre producatorul de amabalaje sau se poate face si de cel care ambaleaza produsele, prin aplicarea unei etichete pe cutie/folie/paleti?

Art. 9. - (1) Operatorii economici producători de ambalaje şi/sau de produse ambalate au obligaţia să utilizeze un sistem de marcare şi identificare pentru ambalaje în vederea îmbunătăţirii activităţilor de recuperare şi reciclare a deşeurilor de ambalaje şi să aplice sistemul de marcare şi identificare prevăzut în anexa nr. 3.
(2) Marcarea se aplică direct pe ambalaj sau pe etichetă şi trebuie să fie vizibilă, lizibilă şi durabilă, chiar şi în cazul în care ambalajul este deschis.


Marcarea se face de catre furnizorul de ambalaje sau se poate face si de catre producatorul de produse ambalate, pe o eticheta care se aplica direct pe cutie
Răspuns la discuția Inregistare AFM
komkao a scris:

Aveti obligatia de a va inregistra la AFM doar daca introduceti pe piata produse ambalate adica daca sunteti importator sau producator de astfel de produse. Daca doar comercializati produse ambalate si le cumparati direct de la producatori sau importatori trebuie sa verificati daca acestia sunt inscrisi in lista AFM. Totusi pentru cei interesati, inregistrarea se face prin solicitarea unui certificat de atestare fiscala privind obligatiile la fondul de mediu.


Firma pentru care lucrez pune pe piata produse ambalate si ne regasim in lista publicata pe site-ul AFM.

Unul dintre clientii nostrii ne-au solicitat dovada inscrierii pe site-ul AFM.

In cazul acesta dovada se face tot prin certificatul de atestare fiscala privind obligatiile la fondul de mediu?


Răspuns la discuția Gestiune paleti lemn reutilizati
komkao a scris:

"Paletul este un ambalaj reutilizabil - GRESIT.
CORECT: Paletul poate fi un ambalaj reutilizabil dacă sunt îndeplinite cerinţele prevăzute în Legea 249/2015 şi anume: se aplica pentru ambalaj sistemul de depozit, există infrastructura necesară recuperării ambalajului de pe piaţă, este marcat si inscriptionat corespunzator.
Acum sa trecem la legislatie:
(9) Operatorii economici care folosesc ambalaje reutilizabile sunt obligaţi să aplice sistemul depozit şi să înregistreze în evidenţele contabile valoarea acestuia pentru respectivele ambalaje. Neaplicarea sistemului depozit duce la impunerea respectivelor ambalaje la fiecare introducere pe piaţa naţională.
(10) În cazul ambalajelor reutilizabile a căror valoare nu este evidenţiată distinct în documente şi care se returnează furnizorilor externi, înregistrarea în evidenţele contabile se face prin atribuirea unei valori de garanţie.
- Ordinul 192/2014 - Art. 22 alin 9 si 10.
Si acum explicatia logica:
Cand cumperi paleti second hand ii cumperi de la diversi detinatori carora le platesti pretul paletului sh, nu le platesti valoarea depozitului (garantiei) pe care tu ai oprit-o clientilor tai. Ca atare nu se aplica sistemul depozit ceea ce duce la impunerea respectivelor ambalaje.
(Alin. 10 e pentru situatia prezentata in celalata postare).
Compania la care faceti referire tocmai ce a fost spulberata de un control de la AFM. Se pare ca nu au interpretat si aplicat corect prevederile legale din domeniu. Realitatea ramane de vazut.



Sistemul depozit poate fi aplicat doar prin acea garantie?
Daca tinem evidenta ambalajelor pe baza unor procese verbale de predare-primire paleti, semnata de catre client la returnarea paletilor ar fi ok?
Dintre firmele de preluare de responsabilitate care ar mai fi in regula? Pentru ca in urma controlului de anul trecut cele mai importante firme de preluare de responsabilitate au primit amenzi foarte mari.

Marcarea si inscriptionarea corecta se refera la abrevierile din Anexa A din Legea 249/2015?

Multumesc!
Buna ziua!

Firma pentru care lucrez va face o extindere a halei de productie.

As vrea sa stiu ce documentatie trebuie depusa la APM pentru obtinerea autorizatiei de construire.

Va multumesc!
Ce trebuie sa fac eu ca distribuitor de echipamente electrice:

"La data de 16 aprilie 2015, s-a publicat Ordonanța de urgență NR. 5/2015
privind deşeurile de echipamente electrice și electronice (atasata), în
Monitorul Oficial nr. 253 / 16.04.2015
Intrarea în vigoare: 26 aprilie 2015 (la 10 zile de la data publicarii)
Art 34 prevede obligatia evidentierii timbrului verde pe factura:
„(1) Producătorii şi distribuitorii sunt obligaţi să informeze
cumpărătorii, în momentul vânzării de EEE, cu privire la costurile
colectării, tratării şi eliminării în
condiţii de protecţie a mediului, prin evidenţierea separată a acestor
costuri.
Nerespectarea art. 34 se sactioneaza de catre Garda de Mediu cu amenda de
la 40.000 lei la 50.000 lei.
ØPrevederile referitoare la inregistrare, informare si raportare intra in
vigoare la 120 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial."

Va multumesc!
Buna ziua!

Am nevoie de o informatie, daca ma poate ajuta cineva: cu aproximatie cat e tariful pentru o raportare non-ied facuta de o firma de consultanta de mediu.

Va multumesc!
Buna ziua!

Recent am primit o adresa de la Comisariatul de regim silvic si cinegetic prin care mi se ce intocmesc o situatie in legatura cu dispozitivele de marcat.
Societatea noastra prelucreaza lemnul in vederea obtinerii mobilei.

Am o intrebare: aceste dispozitive speciale de marcat nu sunt numai pentru cei care exploateaza masa lemnoasa pe picior?

Va multumesc!