avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate dbatman

Activitate dbatman

Multumesc pentru sugestie !!!! Cand le-am trimis emailul prin care ceream temeiul legal al refuzului, a doua zi am si fost contactat de un reprezentat RCS-RDS care, in cele din urma, parea ca stie depre ce vorbeste si se pare ca se cam poate .

Multumesc mult de tot pentru sugestie
Multumesc - dar nu, eu sunt persoana fizica, doar proprietarul este persoana juridica.
Buna ziua,

Vin si eu cu o intrebare referitoare la niste probleme pe care le am cu RCS-RDS;

In ianuarie anul trecut, am incheiat un contract de servicii cu RCS-RDS pentru televiziune digitala si Internet. Ulterior, am mai adaugat la acest contract servicii de voce mobila. De anul trecut pana acum nu au existat nici un fel de probleme legate de plata facturii.
Totul a fost bun si frumos, pana in aceasta luna, cand am solicitat mutarea serviciilor de la vechea adresa la adresa noua, unde m-am mutat. Si aici au inceput problemele: se pare ca locatarul (chirias) dinaintea mea a avut un contract tot cu RCS-RDS, ale carui servicii au fost suspendate pentru neplata. Cand am semnalat celor de la RCS-RDS ca persoana respectiva nu mai locuieste la aceasta adresa, initial mi-au contestat contractul de inchiriere (contractul meu de inchiriere este intre mine si o societate comerciala proprietara a apartamentului - contractul este stampilat de societatea respectiva, mi se emite factura fiscala la plata chiriei, platesc TVA, etc.), spunand ca acesta trebuie avizat de catre Administratia Financiara. cand le-am replicat ca este, practic, acelasi tip de contract ca acela care exista intre mine si RCS, si acesta din urma nu a fost avizat de nici o administratie financiara, au admis in cele din urma valabilitatea contractului. Acum, au vezit cu o noua motivare, si anume ca, odata ce exista un contract activ la o anumita adresa, nu se poate rezilia acel contract, si nu se pot instala serviciile apartinand unui nou contract atata vreme cat primul contract nu este reziliat.
Acum, noi nu avem de unde sa gasim locatarul initial, si nu cred ca este de datoria noastra sa facem recuperari pentru RCS - am demonstrat deja cu actualul contract de inchiriere ca persoana respectiva nu mai domiciliaza la aceasta adresa.

Cum as putea sa rezolv aceasta situatie ?

Multumesc.
Multumesc tuturora. dar, dinn ceea ce am vazut referitor la drepturile cetatenilor straini rezidenti pe termen lung in Romania - citez de pe pagina Inspectoratului general de imigrari ([ link extern ]

Daca sunteti titularul unui drept de sedere pe termen lung in Romania beneficiati de tratament egal cu cetatenii romani, in conditiile legii, astfel: puteti lucra pe teritoriul Romaniei fara autorizatie de munca, in baza unui contract individual de munca avizat de Inspectoratul Teritorial de Munca. Aveti acces la toate formele si nivelurile de invatamant si de pregatire profesionala, inclusiv la acordarea burselor de studiu, echivalarea studiilor si recunoasterea diplomelor, a certificatelor, a atestatelor de competenta si a calificarilor profesionale, va bucurati de securitate si protectie sociala, asistenta medicala si sociala, beneficiati de deducerile la impozit pe venitul global si de scutirile de taxe, aveti acces la bunuri si servicii publice, inclusiv obtinerea de locuinte, libertatea de asociere, afiliere si apartenenta la o organizatie sindicala sau profesionala."

Deci, in acest caz, nu vad de ce s-ar aplica o politica diferita.
Buna ziua;

Sotia mea este cetatean canadian si de curand a obtinut permisul de sedere in Romania pe termen lung. Cu toate acestea, pentru a inchide complet demersul, trebuie sa prezinte o dovada din care sa rezulte ca este asigurat la Casa de asigurari de sanatate.
Am verificat site-ul CNAS si acolo au doar doua versiuni pentru cetateni straini: fie sunt asociati la o firma, fie sunt angajati. Sotia mea nu face parte din nici una din aceste categorii. In acest caz, pot sa solicit casei de asigurari de sanatate Bucuresti sa o asigure ca (scuzati cacofonia) co-asigurat, prezentand aceleasi documente ca pentru cetatenii romani ?

Multumesc anticipat