avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters357588

Activitate ContSters357588

Tocmai D-le Vaduva, aveti dreptate. La asta ma refeream...iar pe foia respectiva, primita de la Taxe si Impozite nu erau mentionate detalii cu referire la aceste amenzi...ma refer aici la amenzile care-au dus la acel total de 1700, de genul:

1. Amenda contraventionala in valoare de XXXX primita in XXXXXX:
2. Amenda contraventionala de circulatie in valoare de XXXX


Intelegeti la ce ma refer...
Va salut si va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Este o parere personala, dar mi se par abuzive aceste masuri. Ce as putea face in continuare, aveti vreo recomandare? Nu ma intelegeti gresit, dar chiar nu imi vine sa platesc 17 milioane dupa ce am platit deja 16 catre executori. Mentionez ca eu am crezut ca cei 250 de lei sunt inclusi deja in suma pe care am platit-o executorilor, pe langa cei 28 Euro si cheluielile de judecata care insumau in jur de 570 RON/ per proces verbal.

Exista riscul ca in cazul in care nu platesc acele amenzi de 250 care-mi apar la impozit (insumand 1700) de la Administratia Financiara, sa trec din nou prin acelasi proces...cu executare silita + cheltuieli de judecata si tot tacamul? Macar daca se intampla...oare scap o data pentru totdeauna de ele?

P.S: Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat.

O zi faina va doresc!
Stimati avocati,

Ma vad nevoit sa apelez la ajutorul dumneavoastra in ceea ce priveste solutionarea unor probleme ce par sa nu se mai termine, legate de plata unor amenzi de rovignieta. Am sa incerc sa fiu cat se poate de succint si as aprecia enorm niste sfaturi.

Anul trecut am primit instiintare de executare silita pentru plata unor amenzi de rovignieta. Le-am platit prin poprire, nu am avut nimic impotriva...tocmai pentru a scapa de ele. Fiind vorba de 3 amenzi, am platit undeva in jur de 1700 RON.

Anul acesta, in plicul cu impozite pe 2015...STUPOARE! Acele amenzi inca apar ca fiind neplatite. Am mers la Financiar, iar o "minunata" doamna de la ghiseu, a spus ca e nevoie de o dovada cum ca acele plati au fost efectuate. Zis si facut! Am obtinut de la angajatorul meu acele dovezi de plata, din care reiesea faptul ca plata a fost virata catre executori si m-am prezentat cu ea la Financiar. Aceeasi doamna, a ridicat din umeri si a zis ca nu e suficient si trebuie sa obtinem o chitanta/ adeverinta de la executori, prin care sa ateste faptul ca am platit amenzile. Din nou...zis si facut!

Am luat legatura cu cabinetul de avocati/ procurori care s-au ocupat de executare si poprire si intr-un final am facut rost si de acea adeverinta. S-a dus tatal meu la Financiar si doamna respectiva, dupa ce nici nu s-a uitat la adeverinta respectiva, i-a spus ca eu am de platit de fapt cei 28 de euro din amenda (rovinieta pe un an)...afirmatie care din punctul meu de vedere nu are nicio valoare. Chiar si daca inmultesc 28E * 3, nu ajung la 17 mil. A mai mentionat de asemenea ca eu pana acum nu am platit decat cheltuieli de judecata.

Domnilor si doamnelor avocati/ avocate, va cer ajutorul pentru niste lamuriri:

- Ce am platit eu de fapt prin intermediul acelei executari silite? Pe mine ma lasa perplex aceasta situatie! Nu ar fi normal ca in momentul in care primesti executare silita...platesti toata suma (cu toate cheltuielile aferente) si gata??? De ce inca figurez cu amenzi de rovinieta la impozit?

Va multumesc aniticipat.