avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate DragosManea

Activitate DragosManea

Răspuns la discuția Identificare teren agicol
In certificatul de proprietate exista vecini dar acestia ori sunt decedati ori mostenitorii au vandut si nu mai stiu cui au vandut
Vreau de la primarie sa ma ajute sa intru in posesia terenului sa ma REPUNA in posesie fizic
Sa ma duca sa imi spuna DE AICI AICI E AL TAU
Buna ziua
In urma decesului soacrei mele am mostenit printre altele si un teren agricol extravilan de 1 ha in comuna Cosmesti judetul Galati.
Pana la decesul soacrei mele,aceasta stia de pamant si il lucra printr-o Asociatie Agricola din comuna.
Dupa decesul acesteia nimeni nu mai stie nimic de pamant (locul unde se afla fizic} Ghinionul meu este ca la scurt timp dupa decesul soacrei mele a decedat si sefa asociatiei care lucra pamantul.In sat se spune ca pamantul care era lucrat de acea asociatie a fost preluat de alte doua asociatii.
Am fost la cele doua asociatii si am vorbit cu sefii si acestia imi tot spun ca pamantul meu nu se afla la ei cu toate ca parcela din care face parte pamantul meu este lucrat de cei 2.
La Primaria din satul Cosmesti jud. Galati mi se spune ca parcela din care face parte pamantul meu(parcela 51 si parcela 56 nu are planul parcelar facut si din aceasta cauza nu poate sa mi se spuna unde se afla pamantul.
In aceasta situati ma aflu de zece ani din anul 2006, in fiecare an platind impozitul pe acel teren si facand cereri la Primarie sa mi se rezolve sitatia.
In fiecare an primesc acelasi raspuns sa mai astept.
In parcela 51 si 56 tot pamantul este lucrat de cele 2 asociatii deci si pamantul meu

Intrebarile mele sunt urmatoarele
1_Avand doar titlul de proprietate si certificatul de mostenitor care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez sa intru si fizic in posesia terenului .
2_Cum pot afla de la APIA daca cineva a incasat subventie pe acel teren.(pentru ca daca s_au incasat subventii, au fost facute cu acte false fara incuvintarea si semnatura mea)
3_Pot da in judecata Asociatiile Agricole care au lucrat acel pamant pentru a cere despagubiri pentru cei zece ani cat au lucrat pamantul fara incuvintarea mea ?
4_Pot da in judecata primaria pentru Tulburare de posesie pentru ca de 10 ani refuza efectiv sa ma puna in posesie?