avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate blue650

Activitate blue650

Multumesc frumos pentru promptitudine; ieri imi spusese un functionar de la ITM ca, daca nu reusesc sa gasesc originalul, ma va costa foarte mult ...spunea ca taxa de publicare in Monitorul Oficial este peste 400lei, fapt ce m-a speriat, desigur, caci imi pare absurd.
Sa inteleg ca varianta corecta este: 20,4lei pentru publicare si 20lei pentru eliberarea adeverintei. Acum...nedumerirea: de ce sa ma fi "pacalit" acel functionar? sau...e posibil sa fie vreo alta taxa, in afara de cele doua?
Multumesc
Buna ziua,
Am pierdut cartea de munca (eu sau unul dintre angajatori, nu am reusit sa imi dau seama...pur si simplu a disparut); pentru depunerea dosarului de somaj,mi-a fost solicitata in original; de la ITM am fost informata ca, pentru a primi o adeverinta cu vechimea conform cartii de munca, trebuie sa declar documentul pierdut in Monitorul Oficial si cu dovada, sa ma intorc la ITM pentru adeverinta. Intrebarile mele ar fi urmatoarele (desi am tot cautat pe internet, nu m-am lamurit):
- care este taxa de publicare in Monitorul Oficial si cat dureaza procedura
- care ar fi taxa de eliberare a adeverintei de la ITM
- adeverinta are aceeasi "valoare" (la somaj, pensie etc) ca si documentul initial (cartea de munca originala) sau este necesar sa solicit si adeverinte de vechime de la angajatorii ce figureaza in cartea de munca?
Va multumesc frumos.
Cu stima