avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate nony162004

Activitate nony162004

Multumesc foarte mult
pai da, dar nu ii da garantia pastrarii locului de munca cu pensionare grad II...asa am inteles

Buna ziua.Mama mea locuieste la Vaslui. A fost operata de 2 ori intr-un interval de 3 saptamani la cap la Iasi . Ca diagnostic avea Hidrocefalie triventriculara supratentoriala.S-a dsecoperit o tumora, necancerigena, dar foarte rara-subependymom. Avand in vedere ca anul trecut a fost operata si de fibrom uterin, i s-a facut histerectomie totala, a depasit in decursul unui an cele 90 de zile. Am mers mai apoi la comisie pana am ajuns la cele 183 de zile de drept. Referatul facut de un medic neurolog din Vaslui cu care am mers la comisie ii dadea dreptul , prin lege - spune doamna doctor, la prelungirea prin concedii medicale la un numar de 360 de zile, cu pastrare a locului de munca. Mama mea este bine, dar ca urmare a doua anestezii totale in 3 saptamani si cele doua operatii, are pierderi de memorie. Acestea am inteles ca in timp vor disparea, de aceea sunt sigura ca va fi apta de munca pe viitor. La comisie la Vaslui insa doctorita de acolo a fost foarte vehementa si a zis clar PENSIONARE gradul II , fara pastrare a locului de munca. Va rog din suflet sa ma lamuriti. Este posibil asa ceva? Tumora benigna nu se incadreaza la prelungirea celor 360 de zile , prin lege? Sa fi mers tot cu concediu medical? Atat as vrea sa stiu. Si unde ar trebui sa merg mai departe? Ce as putea face? Mama mea este tanara.Are 47 de ani. Si isi va reveni.Dar e nevoie de timp. Dar este corect sa o pensioneze pe 12 luni cu gradul II? Fara sa tina cont de ceea ce scrisese doctorita in referat? Si unde ne putem adresa mai departe?