avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate apostol04

Activitate apostol04

Doresc sa va supun atentiei o speta mai complexa. In anu 2002 am cumparat o suprafata de teren pentru care s-a intocmit documentatie cadastrala si i s-au atribuit numere cadastrale nedefinitive. In anul 2011 titlul de proprietate in baza caruia s-a facut vanzarea-cumpararea a fost modificat astfel incat nici numarul parcelelor si nici suprafata de teren nu mai corespunde cu datele din contractul de vanzare cumparare (suparafata de teren masurata este mai mica decat cea din contract).
In anul 2013 sotia a decedat, am facut succesiunea (sotul supravietuitor si doi copii majori) dupa care am decis sa vand terenul unuia din copii asa ca a trebuit sa-l intabulez. Datorita modificarilor din titlul de proprietate si neconcordantelor cu datele din contractul de vanzare cumparare inginerul cadastral, dupa efectuarea masuratorilor, mi-a recomandat sa ma adresez biroului de cadastru local pentru anularea numerelor cadastrale nedefinitive atribuite anterior, astfel incat sa ma pot addresa notarului care a autentificat actul pentru rectificarea acestuia.
Atat lucaratorii de la cadastru cat si notarul mi-au spus ca nu pot sa faca aceste modificari si au sustinut ca doar in instanta pot obtine rectificarea contractului de vanzare cumparare.
Intrebarea mea este cu ce fel de cerere trebuie sa ma adresez instantei, temeiul juridic sau daca exista vreo alta solutie pentru rezolvarea problemei?