avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Activitate DragosBalan

Activitate DragosBalan

Buna ziua.
Va cer ajutorul intr-o problema:acum aproximativ un an de zile m-am deplasat la masina fostei mele prietene pentru a-i lasa o floare si un biletel in parbriz.Pe la spatele meu,a venit fratele ei si m-a lovit,iar apoi cand eram la pamant el mi-a pus "mana in zona gatului" si m-a amenintat sa nu mai vin acolo,desi eu nu le facusem absolut nimic.Nu am ripostat,iar cand m-am ridicat,cotul mi-era plin de sange,hanoracul era rupt,in zona spatelui am avut o vanataie;la fel si in zona piciorului unde ma lovise(secerase).In urma incidentului eu am anuntat politia(am sunat la 112),apoi am facut plangere penala impotriva agresorului.
Mnetionez ca am avut zile de ingrijiri medicale de 6-7 zile pe certificatul de la INML.
Acesta mintea in fata politistilor ca nu stia cine sunt si ca as fi venit sa zgarii masina si sa o fur.
Acum cateva zile am primit raspuns de la Parchet ca s-a dispus renuntarea la urmarirea penala a agresorului.
Eu as vrea sa intreb daca acesta totusi a primit macar o amenda,sau cum as putea sa aflu acest lucru,intrucat mi se pare de-a dreptul stupid ca acesta sa nu pateasca absolut nimic.
In al 2lea rand as vrea sa fac contestatie impotriva deciziei si sa il dau in judecata intr-un proces civil prin intermediul caruia sa cer daune materiale si morale.
Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc.