avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate M-Bogdan-A

Activitate M-Bogdan-A

Răspuns la discuția Constructie bloc langa casa mea
Multumesc pentru raspunsuri.Am sa ma duc si la isc in cazul in care nu reusesc sa vad AC de la pers respectiva
Răspuns la discuția Constructie bloc langa casa mea
I-am cerut autorizatia sa mi-o arate dar pana acum nu am reusit sa o vad cu toate ca imi tot spune ca imi face copie la ea. Eu am cerut si la primarie dar nu sunt convins ca imi va da ceva .... Daca respecta autorizatia nu am de unde sa stiu din moment ce nu stiu exact care sunt limitele laterale. Am un disconfort urias din cauza lui mai ales ca nu mai exista gard intre noi ci doar o plasa de protectie ...
Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. noul proprietar de langa mine s-a apcat de demolat casa veche si in locul ei va construi un bloc. Casa mea este alipita la calcan pe cealalta parte. Pe partea unde se face blocul am doar o baie si o bucatarie. Acest individ care va construi blocul sustine ca are autorizatie sa construiasca la limita de hotar dar nu va face ferestre ci doar luminoare pt casa scarii. Va rog sa imi spuneti daca are voie sa consturiasa la limita de hotar. Mentiones ca eu am 10 m deschidere iar el 12. Casa mea are undeava la 4 m inaltime iar el face P+2+M
Buna ziua. Domiciliez in Bucuresti, zona de case si de ceva timp casa de langa mine a fost cumparata de un grup de romi care vor face bloc spun ei de 2 etaje plus mansarda insa pe str paralela cu mine au mai facut un bloc si nu au respectat inaltimea.Din discutia cu venicul me care a fost la primarie sa intrebe de acea constructie am inteles ca blocul va fi construit la razor cu mine la fel cum este casa existenta. Intrebarea mea este daca are voie sa se lipeasca de mine fara un acord scris din partea mea. Avand in vedere ca loturile de teren sunt cu deschidere de 10 m deci destul de inguste. Casele in general sunt stil vagon. Ce ma sfatuiti sa fac sa nu construiasa la razor si sa respecte PUZul din zona. Pot face o sesizare la DNA in acest sens ? La primarie cu siguranta s-a dat spaga si ma duc degeaba