avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate Elena0000

Activitate Elena0000

Buna ziua, Multumesc pentru raspuns.
Mentionez ca ar implica o schimbare de program - in acest moment eu lucrez 3/5 zile in program de seara (cu act aditional semnat prin care se secifica ca pot sa lucrez si de seara si de acasa - la cerinta managerului) si in noua echipa as lucra doar de zi.
Schibarea este dorita pentru a avantaja o alta persoana care isi doreste sa lucreze in orarul meu si de a ma trece pe mine in orar normal - desi eu am si alte activitati pe care le desfasor in prima parte a zilei in acele 3 zile.
Buna ziua,



Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns in limita disponibilitatii.

Povestea este putin mai lunga insa o sa incerc sa o scurtez: managerul incearca de mai multa vreme, din niste motive cel putin dubioase, sa ma mute intr-o alta sub-echipa pe care o manageriaza insa de cate ori mi-a propus mutarea ca solutie la niste diferente de opinie si de comunicare cu managerul sub-echipei actuale, eu am refuzat de fiecare data ca nu imi doresc sa schimb echipa, ci prefer sa lucrez la diferentele de comunicare.

Azi m-a informat verbal ca urmeaza sa schimb echipa si cum fisele de post sunt identice nu e nevoie de nici o alta masura si ca el este abilitat sa dispuna acest lucru fara sa fie nevoie de acordul meu.

Poate sa faca acest lucru si sa ma mute in alta echipa fara voia mea si fara o justificare de business serioasa?

In plus, in momentul de fata eu lucrez pentru SUA - folosind engleza iar in noua echipa as lucra pentru Europa si ar trebui sa folosesc spaniola. E drept ca eu vorbesc spaniola insa nu pentru asta am fost angajata, nu am fost testata pe spaiola la angajare, nu mi s-a cerut si nici nu am un certificat care sa ateste acest lucru.

Pot sa refuz mutarea in noua echipa pe functia unde trebuie sa folosesc preponderent spaniola?Asa cum am spus fisa postului este aceeasi, dar abilitatile de limba necesare sunt clar diferite. Pot sa ma oblige sa lucrez pe spaniola?


Va multumesc anticipat pentru parerile si raspunsurile dvs.