avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai_Marinescu

Activitate Mihai_Marinescu

Multumesc pentru precizari. Dar notarii nu fac vanzare cumparare intre pers fiz si pfa. Ei spun ca patrimoniul de afectatiune este rezolvarea. Si am fost la 5 notari.
Buna ziua,

Sunt un solicitant pentru teren catre Agentia Domeniilor Statului prin metoda atribuirii directe. Adica am activ cumparat de la fosta ferma de stat si ADS imi ofera teren la numarul de capete de animale detinute.
Intampin o problema cu dosarul. Toate actele necesare sunt pe PFA X. Dar activul este trecut in cartea funciara pe Persoana X. Am fost la notar si l-am trecut in cartea funciara in "patrimoniu de afectatiune" pentru PFA X.
Cei de la ADS nu imi accepta si ei doresc sa apara PFA X ca proprietar. Am revenit la notar si nu mi-a facut pentru ca mi-a zis ca este o aberatie. Am mers la 5 notari si nimeni nu imi face vanzare-cumparare intre Persoana X si PFA X. Notarii mi-au invocat ca PFA nu are personalitate juridica si astfel, patrimoniul Persoanei Fizice X apartine PFA X, mai ales ca s-a inscris in cartea funciara ca "patrimoniu de afectatiune". Ce sa fac? ADS imi respinge dosarul pe acest motiv, ca PFA X nu este proprietarul activului(constructiei).