avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate eleniam

Activitate eleniam

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti in urmatorul caz: s-a facut succesiunea dupa sorul meu, astfel ca cei 4 mostenitori au fiecare cate o cota parte de 1/4 din mostenire.
Masa succesorala inseamna un teren intravilan, cu curte si gradina, pe care este o constructie facuta inainte de 1990.
Ma intereseaza daca se poate face partaj voluntar astfel ca unul dintre mostenitori sa ia partea din fata care sa cuprinda si constructia si ceilalti, fiecare cate un sfert din total.
Va multumesc
in primul rand, va multumesc foarte mult pentru promtitudine!
ieri am vazut actul de donatie si am constatat ca numai terenul extravilan si terenul intravilan este lasat prin donatie de catre mama socrului meu(nu se specifica nimic despre casa);cadastrul este facut dupa aceea separat pentru terenul pe care este facuta casa, cat si pentru casa.
din ce imi dau eu seama acum, soacra mea va beneficia de 50% din casa si 25% din terenuri!
va ceream sfatul pentru ca noi locuim impreuna cu ea si intelegerea de inceput a fost ca aceea va ramane casa noastra .
deoarece sotul meu mai are inca doua surori care nu locuiesc/locuiau acolo, acum se vrea sa se faca succesiunea si nu stim cum este cel mai corect.
daca ar face impartire amiabila prin care soacra mea ar renunta la partea ei de mostenire de la socrul meu, ramanand cu partea ei de drept de 50% si surorile ar renunta la casa, ramanand sa se imparta tot amiabil terenurile, ar fi ok, legal?
Buna ziua,
zilele urmatoare trebuie dezbatuta succesiunea dupa socrul meu si as vrea sa ma ajutati cu cateva informatii.
mostenitori sunt 3 copii si soacra.
se dezbate masa succesorala formata din imobil si teren intravilan(gradina )si un teren arabil.
toate acestea au fost primite de socrul meu, prin donatie de la mama lui, in timp ce era casatorit cu soacra mea.
intrebarea mea este, cum se imparte totul si daca ceilalti copii, pot renunta la casa in favoarea sotului meu, urmand ca terenul intravilan si terenul arabil sa se imparta la toti.
va multumesc foarte mult si sper sa-mi puteti raspunde cat mai curand.