avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Activitate vladimirbucuresteanu

Activitate vladimirbucuresteanu

Buna ziua,

Cautand un imobil pe care sa-l inchiriez, am sunat zilele trecute la numarul de telefon atasat anuntului care ma interesa.
Acest anunt era postat pe un site universal foarte cunoscut in Romania si avea specificat faptul ca este publicat de o agentie imobiliara.

M-am intalnit cu agentul imobiliar si am asteptat sa vina si proprietarul, pentru ca acesta din urma dorea sa vada cine ii va locui imobilul.
Toate bune si frumoase, imobilul aproape de asteptarile mele, insa am cerut putin timp de gandire pentru a decide.

Agentul imobiliar nu a mentionat nimic de comision pana in momentul in care, dupa vizionare, l-am intrebat eu si mi-a raspuns ca este jumatate din pretul chiriei.
Eram de acord cu acest comision intrucat este de la sine inteles ca orice serviciu se plateste. De la sine inteles insa este si ca in urma oricarui serviciu prestat si platit se emite o chitanta.

Spre seara am decis ca voi inchiria acel imobil urmand ca a doua zi sa ne intalnim din nou pentru a semna contractul.

Mentionez ca proprietarul m-a informat ca nu va inregistra contractul la autoritatile fiscale decat daca platesc eu impozitele, peste pretul chiriei.

Bineinteles ca am ales varianta sa nu inregistreze contractul si am batut palma. Am semnat un contract in dublu exemplar, completat de agent iar apoi verificat de fiecare dintre parti.

Cand a venit vorba de comision, asteptam ca agentul sa scoata chitantierul, eu fiind cu banii in mana. Am vazut ca nu are nicio intentie in acest sens si l-am intrebat daca imi da chitanta pentru comision.
Mi-a raspuns ca nu imi poate da pentru ca acest contract nu va fi inregistrat sa fisc si in acest caz nu poate elibera chitanta.

Fiind destul de contrariat si in necunostinta de cauza, i-am dat banii. Nu voiam sa intru in conflict cu agentul sau agentia iar pe moment chiar m-am blocat putin, nu stiam ce sa fac.

Sunt constient ca am facut si eu o serie de greseli in relationarea nu agentul, dar ma simt inselat, si acum am banuiala ca asa-zisul agent nici macar nu era agent cu acte in regula.

Va intreb: pot face ceva in cazul de fata? Se poate considera inselatorie daca se dovedeste ca agentul nu era agent sau chiar daca e agent dar nu a dat chitanta?

Va multumesc.