avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1047 soluții astăzi
Forum Activitate ANDREEAteoela

Activitate ANDREEAteoela

tatal meu locuieste in mediul rural
si boala este cancer la plamani cu multiple metastaze pe creier, cu crize epileptiece si pierderi de memorie. incadrat in gradul 1 de handicap.
dar cu indemnizatia de intotitor cum m ati sfatui tinand cont de faptul ca locuieste in mediul rural. si daca este bagat un membru din familie ca insotitor acesta (insotitorul )mai are voie sa fie salariat? multumesc din suflet pentru raspunsuri
as mai avea o singura intrebare . pensia de invaliditate si pensia pe caz de boala sunt una si aceiasi spus sub diferite forme ? si va rog sa ma scuzati daca este o intrebare total aiurea dar chiar nu stiu
multumesc mult
problema este ca cei de la centru de handicap pitesti ne.au spus ca trebuie sa optam pentru una singura. :( exita vreo lege prin care sa se specifice faptul ca se pot lua ambele pensi ?
am si eu o nelamurire.
situatia mea este urmatoarea: tatal meu are 53 ani a lucrat 26 de ani dar ultimi ani nu a mai lucrat si a figurat fara nici un fel de venit. acum la 53 de ani sa imbolnavit si boala lui se incadreaza si gradul 1 de invaliditate. am facut actele necesare pentru pensia pe caz de boala pana cand o sa iasa la drept. dar doctora ne.a indrumat sa facem si pensia de handicap. se pot lua ambele pensii ? am nevoie de un raspuns de la o persoana in masura sa se pronunte pe aceasta tema, deoarece de la alte persoane am primit o sumedenie de pareri si toate sunt diferite. va multumesc