avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Activitate Lepshutz

Activitate Lepshutz

Buna ziua,

in primul rand revin cu cateva amanunte referitoare la studentul roman, despre care vorbeam in 2015:
Acesta a dat dupa expirarea perioadei de interdictie de a mai lua un permis, studentul a dat un examen pentru categoria B+E, a obtinut permisul, si acesta l-a putut echivala in germania. Totul a durat insa un an de zile. Cel mai mult a durat echivalarea in Germania, deoarece institutia de aici a vrut sa obtina confirmarea domiciliului din Romania. De asemenea, de MPU nu a fost nevoie. Teoretic nici nu aveau dreptul sa ceara MPU cei din Germania, dar pentru mai multa siguranta, permisul a fost echivalat (nu preschimbat) conform § 28 Abs. 5 FeV in Hessen, unde MPU se cere obligatoriu doar daca alcoolemia a fost peste 1,6 la mie. Intre 1,1 si 1,6 este la latitudinea functionarului sa ceara MPU, in cazul studetului nu a facut-o.

@Nicolae772 In ceea ce priveste situatia dumneavoastra, nu cred ca veti putea scapa de MPU. Dumneavoastra ati avut permis preschimbat. Un permis preschimbat (Umschreibung) in Germania este din cate stiu eu un permis german si tratat ca atare. Daca el a fost suspendat (Fahrverbot), atunci dreptul de a conduce se dobandeste automat cu expirarea perioadei (de maxim 3 luni), clipa in care ar trebui sa primiti si permisul inapoi. In cazul dumneavoastra cred insa mai degraba ca acest permis a fost anulat (Fahrerlaubnis-Entzug). In aceste cazuri se poate dicta obligatia de a face MPU pentru a redobandi permisul.

INSA: Obligatia de a face MPU se ordona in general doar odata cu cererea de redobandire a permisului, nu in clipa in care acesta este anulat. Daca dumneavoastra ati depus deja o cerere si vi s-a cerut MPU, atunci nu cred ca mai puteti scapa de MPU nici daca faceti permis in strainatate si cereti preschimbare. In clipa in care statul a emis un document oficial in care dumneavoastra va este interzis sa conduceci in Germania inainte de a face un astfel de test, este aproape imposibil sa reusiti sa conduceti legal fara a face acel test.

Si daca inca nu vi s-a cerut MPU, daca aveti domiciliul stabil in Germania, sunt putine exceptii prin care se poate face un permis in strainatate. De obicei se cere o sedere in strainatate de minim 6 luni, si (daca domiciliul in Germania este mentinut in aceasta periada) sa fiti student la o universitate in tara straina (pe baza legislatiei europene pentru studenti, acestia au dreptul de a obtine permisul de conducere si la locul studiului, nu doar in tara de provenienta).

DAR chiar si daca nu vi s-a cerut inca MPU si reusiti LEGAL sa obtineti un permis in alt stat membru al uniunii europene, atunci cand veti cere in Germania echivalarea acelui permis conform § 28 A. 5 FeV, este foarte probabil ca vi se va cere MPU. Cu toate ca o astfel de decizie nu ar fi conforma cu dreptul european, functionarii iau uneori decizii dupa cum vor ei, care trebuie contestate la judecatorie, mai ales in cazuri in care normele relevante tin de drept european.

In concluzie: nu cred ca aveti sanse sa scapati de MPU.
In orice caz, va doresc multa bafta.
Sa revin cu amanunte: Decizia judecatoreasca luata in Germania a ajuns in Romania, probabil a fost tradusa gresit, si anume termenul "anulare" a fost inteles ca fiind "suspendare". Altfel nu pot sa imi explic cum s-a putut face acea greseala.

M-am mai documentat putin, si mai am o intrebare referitoare la acest caz:
Studentului i-a fost data o pedeapsa complementara conforma cu dreptul din Germania, si anume interzicerea dreptului de a conduce timp de 7 luni.
Conform Art. 115 (1) din codul rutier si Art. 3 din Conventia de la Bruxelles din 3 iunie 1976 (Legea nr. 126/1997) Romania poate pronunta, in conformitate cu legislatia sa, interdictia pe care ar fi pronuntat-o si ea, daca faptele si imprejurarile care au motivat interventia celeilalte parti contractante (Germania) ar fi avut loc pe propriul sau teritoriu (in Romania).

In cazul de fata autoritatile din Romania ar putea dispune interzicerea dreptului de a conduce un autovehicul pe 1-5 ani conform pedepsei complementare din Art. 66 alin. 1 lit. i, sau principiul din art. 6 al codului de procedura penala (ne bis in idem) se aplica si pentru pedepsele complementare?

Daca autoritatile din Romania nu pot pronunta o asemenea pedeapsa complementara, exista o alta prevedere legala care sa il impiedice pe student sa se prezinte din nou la examen pentru dobandirea permisului de conducere cf. art. 116 alin. 1 lit. a din codul rutier dupa expirarea pedepsei din germania si trecerea celor 6 luni de la achitarea amenzii?

Multumesc pentru informatii.
Multumesc pentru raspuns. Am citit si eu acum legislatia din Romania. Trebuie sa vad ce i s-a transmis studentului din partea politiei Romane. Probabil in Romania a ajuns doar permisul cu mentiunea "suspendat pana la decizia judecatoreasca", iar aceasta din urma nu a mai ajuns niciodata. Probabil solutia va fi ca studentul sa ceara anularea permisului si sa se prezinte din nou la examen conform urmatoarelor articole din codul rutier:

Art. 87 (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Art. 114 (1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:

b. titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile prevazute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) si (5), art.89 alin.(1) si (2), art.90 alin. (1) si art.92 alin.(3);

Art. 116 (1). Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una din situatiile urmatoare:

a. au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii penale sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;

(3) Pentru prezentarea la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, persoana aflata intr-una din situatiile prevazute la alin.(1) si (2) trebuie sa faca dovada ca:

a. este apta din punct de vedere medical;

Voi reveni cu amanunte dupa ce studentul va lua legatura cu Politia Romana.
Multumesc pentru raspuns.
Ma scuzati, m-am exprimat putin gresit: in Germania studentul a primit o decizie judecatoreasca in care este scris faptul ca permisul ii este retinut iar dreptul de a conduce este anulat. Conform legislatiei germane aceasta exprimare in cazul unui carnet emis de un stat membru al uniunii europene este echivalenta cu "derecunoasterea" permisului de autoritatile germane. Pentru a redobandi dreptul de a conduce dupa o asemenea sentinta este necesara o cerere de "rerecunoastere" a dreptului de a conduce conferit de o alta tara.
In Romania a primit o scrisoare de la politie cum ca infractiunea comisa in Germania se sanctioneaza in Romania cu 3 luni de suspendare, la care s-a adaugat o luna datorita faptului ca persoana nu s-a prezentat la examenul teoretic. Astfel, dupa ce au trecut cele 4 luni, studentul s-a dus la politie si si-a recuperat permisul, in posesia caruia este si acum.
Sincer, nu stiu ce pedeapsa este prevazuta in legislatia romana la acoolemie de 1,3 g/l in sange, probabil inchisoare, dar nu stiu in ce masura se suspenda permisul sau se anuleaza. Poate s-a facut o greseala cand i s-a inmanat inapoi permisul studentului?
A gasit cineva un raspuns la aceasta intrebare?
Sau stie cineva daca se poate da din nou examenul de conducere daca ai deja permis, fara a mai adauga o categorie...

Pentru a intelege mai bine situatia in care cineva doreste sa renunte la un permis, poate se gaseste o alta solutie:

Unui student in Germania ii este anulat permisul romanesc pentru ca a condus baut. Alcoolemie 1,3 la mie. Verdictul in germania: permis anulat si interdictia de a redobandi permisul timp de 9 luni. Permisul este retrimis in Romania, unde i se aplica o pedeapsa conform legislatiei Romane: 3 luni de suspendare. Dosar penal nu se mai poate face deoarece cazul a fost judecat de o instanta penala in Germania. Studentul isi primeste permisul inapoi dupa cele 3 luni. El nu are insa dreptul de a conduce si redobandi permisul timp de 9 luni conform legislatiei germane (valabile doar pe teritoriul Germaniei).
Dupa ce au trecut cele noua luni, conform legislatiei germaniei permisul european trebuie recunoscut la cerere, deoarece prin anulare i-a fost retrasa recunoasterea. In calea "rerecunoasterii" stau doua probleme:
1. carnetul a fost emis in timp ce exista o interdictie a redobandirii
problema asta se poate rezolva (ma gandesc eu) prin pierderea carnetului si reemiterea lui.
2. Nemtii verifica felul in care a fost redobandit carnetul: ce teste au fost facute pentru a primi dreptul inapoi. Aici lucrurile devin complicate. Ei spun ca o persoana care este prinsa cu alcoolemie de peste 1,1 la mie este alcoolica si nu poate redobandi dreptul de a conduce decat in urma unui test medical-psihologic ce dureaza 6 luni, are o rata de picaj de 40% si costa cca 1500€ (500€ testul si cca 1000€ pregatirea pentru test, altfel se pica testul).
Solutia pe care am gasit-o pentru aceasta problema este in legislatia europeana si in jurisprudenta curtii europene de justitie (vezi C‑260/13 si C‑419/10). Ideea e ca daca o tara constata la o anumita data ca esti apt/nu esti apt sa conduci, aplicand testele pe care le aplica in mod obisnuit acea tara, atunci toate restul tarilor sunt obligate sa recunoasca permisul. Daca insa "nerecunoasterea" permisului dateaza ulterior testarii permisului, atunci se considera ca ea este in regula.

In concluzie, persoana in cauza doreste sa renunte la permis, si/sau sa faca din nou actele pentru a putea dobandi din nou permisul din romania conform legii.

Daca nu se va putea, probabil studentul va merge in alta tara europeana si va dobandi acolo un permis nou...

Pentru cei cunoscatori ai legislatiei, probleme de domiciliu nu exista, deoarece domiciliul din Romania este pastrat iar in germania domiciliul este doar unul provizoriu, nu unul permanent (conform legislatiei europene: Art. 7 83/182/EWG)