avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate adi58

Activitate adi58

Continuarea muncii dupa pensionare
Sunt angajat la primarie contractual pe post de referent I A si am virsta de 62 ani. Am depus actele de pensionare cu reducerea virstei standard de pensionare, deoarece dispun de 12 ani de lucru in grupa a-II-a de munca. Am facut cerere de continuare a activitatii pe acelasi post dupa pensionare,( dupa lege), cerere ce mi-a fost aprobata de primar. La serviciul personal mi s-a spus ca daca aduc decizie de pensionare mi se incheie contractul actual si pentru a continua activitatea trebuie sa dau examen sau concurs pe postul pe care-l detin in prezent. Va rog sa-mi spuneti cum as putea lucra dupa pensionare pe acelasi post fara concurs,( articole de lege), intrucit la alte institutii bugetare exista asemenea cazuri. De ce legea imi da voie sa fac cerere de continuare a activitatii dupa pensionare si nu pot beneficia de aprobarea ei?
Va multumesc
Buna ziua,
Am 62 de ani si sunt angajat la primarie contractual pe post de referent I A. Am depus actele de pensionare cu reducerea virstei standard de pensionare, deoarece dispun de 12 ani de lucru in grupa a-II-a de munca. Am facut cerere de continuare a activitatii pe acelasi post dupa pensionare,( dupa lege) cerere ce mi-a fost aprobata de primar. La serviciul personal mi s-a spus ca daca vin cu decizie de pensionare mi se incheie contractual actual si pentru a continua activitatea trebuie sa dau examen sau concurs pe postul pe care- detin in prezent. Va rog sa-mi spuneti cum as putea lucra dupa pensionare pe acelasi post fara concurs,( articole de lege), intrucit la alte institutii bugetare exista asemenea cazuri. De ce legea imi da voie sa fac cerere de continuare a activitatii dupa pensionare si nu pot beneficia de aprobarea ei?
Va multumesc