avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1392 soluții astăzi
Forum Activitate DomnulClaudiu

Activitate DomnulClaudiu

NEWS FLASH: Ca sa lamuresc anumite pareri de pe acest forum vreau sa adaug ca am aflat de la familia victimei ca politistul ar fi fost in timpul sau liber, statea la o cafea cu alti colegi care filau pe cineva, ar fi tras de la 5 metri distanta si este cercetat pentru tentativa de omor
Am aflat azi mai multe detalii, asa ca rectific anumite detalii pe care eu le-am inteles gresit, desi nu au importanta cu cauza in sine, anume, sa fi impuscat fara sa pui viata in pericol cuiva.

Deci, taximetristul l-a lasat mai departe de unde a vrut prietenul meu, asa ca l-a platit cat ar fi facut pana unde trebuia sa opreasca, 4 lei in minus mai precis ,s-a dat jos din taxi, taximetristul a coborat cu un cutit in mana, prietenul meu a luat-o la fuga, taximetristul dupa el, la un moment dat taximetristul a obosit si s-a intors in masina injurand, prietenul meu s-a apropiat de masina sa-i vada numarul de inmatriculare si a vazut cum acesta intoarce masina sa vina dupa el, asa ca a inceput din nou sa fuga pe o strada perpendiculara cu cea principala unde se afla un grup de baieti langa o masina, unul dintre ei a strigat POLITIA! STAI! de aici povestea e aceasi. Telefonul mobil si geanta sunt confiscate fara nici un motiv.doar pentru ca le avea in mana in momentul ala, telefonul era in geanta inchis, e deschis de cateva zile.
TIMP DE 6 ORE S-A RUGAT DE POLITISTI SA DEA UN TELEFON SA ANUNTE O RUDA, I-A FOST REFUZAT ACEST DREPT!! a sunat pana la urma din bunavointa unei asistente medicale dupa 15 ore de la incident!
A suferit o operatie si urmeaza o a doua, are aschii de os in muschi, e posibil sa isi piarda piciorul! A trecut mai putin de o saptamana, pana acum politia tace,nu au anuntat nici o ruda, nu a facut nici o citatie. Nu stiu cum se procedeaza in cazuri de genul asta, dar nu mi se pare normal!
Stiu ca este ilegal ceea ce s-a intamplat de aceea am pus cazul aici, ca sa aflu mai multe pareri,
Banuiesc ca politisti erau intr-o misiune sub acoperire(diicot) si l-au confundat cu un suspect!
E cat se poate de real,si s-ar putea sa auziti la televizor in curand de asta! astept doar varianta oficiala a politiei momentan
El nici nu a perceput primul foc de avertisment, a fost foarte rapid! in plus nu e pus sub acuzare . "se folosete arma de foc pentru imobilizarea sau retinerea persoanelor cu privire la care sunt probe ori indicii temeinice ca au savarsit o infractiune si care riposteaza ori incearca sa riposteze cu arma ori cu alte obiecte care pot pune in pericol viata ori integritatea corporala a persoanei"
"pentru imobilizarea infractorilor care, dupa savarsirea unor infractiuni, incearca fuga;"

Pana acum nu e exista nici probe temenice si obiecte care pot pune in pericol viata ori integritatea corporala a persoane si nici savarsirea unor infractiuni
Un prieten fugea pe o straduta de un taximetrist pentru ca nu a vrut sa ii plateasca suma pe care o cerusera, nu folosise masina de taxat si a refuzat sa ii dea bon fiscal a platit numai cat considera ca face cursa asa ca taximetristul a inceput sa il urmareasca cu masina prin cartier pe prietenul meu. Pe o strada mai laturalnica un baiat tanar in trening a inceput sa tipe dupa prietenul meu: POLITIA STAI! vazindu-l in trening cu masina civila nu l-a crezut, considerand ca este ori prieten cu taxmietristul, ori face o gluma proasta fiindca l-a vazut fugind, politistul in civil a tras un foc de avertisment in aer, prietenul meu nici nu l-a receptat cand a fost impuscat in picior de un al doilea foc cu glont calibrul 7 mm, glontul i-a trecut prin os prin piciorul stang si s-a oprit in piciorul drept, a fost impuscat din lateral. El era imbracat in pantaloni si camasa si avea o geanta in mana. sa fie considerata geanta de mana obiect periculos pentru viata celor din jur