avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate alexstan88

Activitate alexstan88

Răspuns la discuția Limita intre vecini curte comuna
Adica daca ma gandesc bine si el este in aceeasi situatie ca si mine.Pe 90% din casa avem amandoi autorizatie si totul este legal,iar pe 10% suntem ilegal cu precizarea ca:Dupa ce a construit,la cateva ore distanta el a fost amendat si obligat sa intre in legalitate,pe cand eu,dupa 10 ani nu am primit amenda dar nu sunt legal
Răspuns la discuția Limita intre vecini curte comuna
Eu am mers la Primarie si le-am zis:vreau sa fiu amendat acum si sa platesc toate documentele pentru a intra in legalitate.Mi-au explicat ca nu mai sunt pasibil de amenda pentru ca a trecut f mult timp de cand s-a construit ilegal si ca ei nu-mi pot elibera documentele necesare care vor atesta ca am trecut in legalitate.Fiind o curte comuna,fiecare si-a luat spatiu din afara casei dupa bunul plac.Eu nu inteleg o chestie,ori sunt prost,ori sunt dobitoc,ori tampit:Cand se acorda o autorizatie de constructie,nu vine niciun reprezentat al primariei sau cine dracu se ocupa de asta,pentru a vedea la fata locului perimetrul in care se construieste?Am uitat sa specific:Vecinul are autorizatie de constructie,dar s-a extins si el prea mult pana s-a alipit de casa mea.,In acel moment tatal meu a facut o sesizare in urma careia vecinul buclucas a fost amendat,dar pentru ca deja se construise,nu l-au mai demolat.A scapat doar cu o amenda.Adica el s-a alipit de casa mea,a depasit perimetrul alocat si specificat in autorizatie si a scapat cu o amenda.Acum voi incepe si eu sa construiesc pana aproape de usa lui,voi fi si eu amendat si asta e
Buna seara!M-ar interesa un raspuns pertinent la problema mea.Locuiesc intr-o curte comuna cu 10 case.Acum 10 ani,parintii mei s-au extins ilegal,construind inca 2 camere ca o extindere.Neavand documentele legale pentru extindere,acum 6 luni,un vecin,o jigodie mai bine spus,ma tot ameninta ca va merge la Primarie si imi va face reclamatie pentru ca sunt extins ilegal.I-am spus sa citeasca legea,dar dobitocul a mers si a facut plangere.Au venit cei de la Primarie,am discutat cu dansii.,mi-au spus ca daca timp de 2 ani dupa ce am construit,nimeni n-a depus nicio plangere,am intrat automat in legalitate si nu mai sunt apt de nicio amenda.Problema e ca acum 2 ani,acelasi vecin care mi-a facut plangere,s-a extins si el doar ca in MOD LEGAL si s-a lipit de casa mea,intre mine si el existand doar un culoar de 50 de cm iar casa sa vine la periferie TOTAL lipita de a mea.Zid in Zid.Nefiind in tara in acel moment,tatal meu a fost prostit de Administratorul prieten cu acest vecin si a dat semnatura.,iar in acest mod vecinul turbat a putut sa se extinda linistit.Acum cateva luni am fost la Primaria Timisoara unde am cerut sa vad si eu CUM AU PUTUT DANSII SA DEA ACORDUL VECINULUI MEU DE A SE EXTINDE,de a se lipi la propriu de casa mea.Dansii mi-au spus ca eu sunt ilegal extins iar dansul este LEGAL.Ok,inteleg asta,dar de ce cand i-au acordat dreptul la extindere,n-au venit cei de la primarie pentru a impiedica alipirea casei vecinului de a mea.,Pe scurt ca am scris prea mult si poate v-am ametit de cap,INTR-O CURTE COMUNA,CARE ESTE LIMITA LEGALA INTRE VECINI si ce-as putea face pentru a-mi rezolva problema?Nu pot aduce nicio imbunatatire casei pentru ca vecinul alipit de casa mea face figuri de parca el e stapan de turma.Ori iau toporul si merg peste cei din Primarie ori il demolez eu automat.Va multumesc
Va multumesc mult!Problema este ca Primaria Timisoara nu mi-a dat aceste detalii,raspunsul venit din partea acestora fiind clar si concis:NU SE MAI POATE INTRA IN LEGALITATE,IAR VECINUL CARE ARE CONSTRUCTIA LANGA IMOBILUL MEU MA POATE DEMOLA DACA MA VA ACTIONA IN JUDECATA.(scuze ptr caps-lock).Eu urmeaza sa apelez la serviciile unui avocat pentru a demara procedurile necesare.In Timisoara sunt o multitudine de indivizi de etnie Rroma care detin palate ILEGAL construite,nimeni nu ia nicio masura.Pentru mine,ca simplu cetatean,exista un impediment din partea Primariei.Va multumesc ptr raspunsuri,n-am crezut ca mai exista asemenea forum cu oameni seriosi,care raspund exact la subiect,fara mistocarii si altele.Multumesc si va urez tot ce-i mai bun!
Va multumesc mult pentru raspuns.Cei de la Primaria din Timisoara,orasul unde am casa,nu-mi spun aceasta varianta,ei sustin ca daca vecinul ma actioneaza in judecata,ma POATE demola.Din ceea ce sustineti dvs,extinderea ILEGALA nu mai poate fi DEMOLATA chiar daca sunt chemat in instanta pentru ca au trecut atatia ani in care nimeni nu s-a sesizat.EU vreau sa intru in leglitate,dar Primaria imi pune bete in roate si nu ma lasa,aruncandu-mi tot felul de tampenii pe tava.Urmeaza sa iau legatura cu un avocat din Timisoara si sa incepem demersurile.Va multumesc foarte mult doamna avocat.O zi buna!
Buna ziua!Am o casa cu 3 camere din 1990,iar in 2005 m-am extins ilegal adaugant inca 1 hol si 2 bai.Vecinul de langa mine si-a luat autorizatie de constructie(in 2012) si si-a extins LEGAL casa pana la 50 de centimetri de casa mea.Inainte sa se extinda,mi-a formulat mai multe plangeri la Primarie,in care sustinea ca sunt ilegal.Oamenii legii au constatat ca intr-adevar sunt ilegal,dar pentru ca trecusera atatia ani in care nu existase nicio plangere,mi-au spus ca nu mai sunt pasibil de nicio amenda.Astazi am fost la Primarie unde am cerut informatiile necesare pentru ca extinderea ilegala pe care am facut-o sa intre in legalitate.Raspunsul celor de la Urbanism a fost ca n-am ce sa mai fac,iar daca vecinul care s-a extins LEGAL pana in geamul meu,ma va chema in judecata,am sanse mari sa-mi fie demolata partea construita ilegal.Intrebarea mea este:As avea vreo sansa sa intru in legalitate?As putea sa dau Primaria in judecata pentru ca atunci cand i-au acordat drept de extindere vecinului,nu s-a sesizat nimeni si nu m-au obligat sa intru in legalitate?Precizez inca o data,in 2005 am realizat extinderea ilegala!Multumesc mult,orice sfat venit din partea dumneavoastra imi este de ajutor