avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1894 soluții astăzi
Forum Activitate beredenisa

Activitate beredenisa

in momentul de fata eu sunt in concediul medical sarcina cu risc si este acordat din data de 29.05 de la 1.06 pana in 30.06, imi mai pot lua prenatalul peste cel cu risc maternal? problema este ca imi expira contractul in 30.06
Buna ziua sunt gravida si sunt salariata dar imi expira contractul de munca. Doresc sa ma angajez la o firma sa am continuitate urmez ca in septembrie sa nasc , daca nu imi solicit concediul de maternitate pre si post natal pot beneficia de indemnizatie? La locul de munca imi expira contractul in 30.06 iar de la data de 1.07 doresc sa ma angajez dar problema ar fi ca de la 1.07 ar trebui sa intru in prenatal , cum se poate proceda in situatia aceasta?
Buna ziua, am o problema sunt gravida in luna a VI a si sunt angajata la o firma pe perioada determinata. In 30.06 imi expira contractul de munca si am fost anuntat ca nu se va mai prelungi. As dori sa stiu ce conditii trebuie sa indeplinesc ptr a beneficia de indemnizatie ptr crestere copil si unde merg mai departe cu concediul medical pre si post natal. Precizez ca am 12 luni lucrate numai ca in luna august 2014 am pauza nu sa cotizat nimic la stat, acest lucru m-ar afecta la indemnizatie ? Eu am termen de sarcina in 1-10 septembrie, daca voi naste mai devreme in august ar fi o problema cu acea pauza de anul trecut in luna august. Trebuie 12 luni cotizate in ultimele 24 de luni intrerupte sau legate? Iar daca ma voi baga in somaj acela mi se va acorda pana in momentul in care eu voi naste ?