avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaHellen

Activitate ElenaHellen

Multumesc.Am sunat ieri la Ambasada(chiar la numarul afisat pentru programari),si am reusit sa imi fac personal programare la viza,desi Agentia mi-a transmis ca nu se mai pot face programari pentru astfel de vize...Cei din Agentie erau foarte siguri pe ei,chiar mi-au trimis un e-mail,in care au mentionat ca nu se mai poate face nimic,desi ei au insistat,etc..
Saptamana viitoare o sa merg la interviu.Multumesc inca o data!
Buna ziua...as vrea sa imi prezint si eu situatia,cu speranta ca voi primi ceva sfaturi utile..
In luna Ianuarie m-am inscris la o agentie Work and Travel,in ideea unei calatori in State..Toate bune si frumoase,le-am dat actele,le-am dat banii necesari..si ei m-au dus cu vorba pana in ziua de astazi(6 iulie)..Au fost probleme si cu trimiterea DS-ului,a ajuns foarte tarziu(am impresia ca ei nu au trimis actele la timp...altfel,nu-mi explic).Ideea este ca ei nu mi-au facut programarea la viza la timp,si acum mi-au spus ca sunt 90% sanse sa nu mai ajung in State pentru ca ambasada nu mai accepta alte programari pentru astfel de vize in perioada asta.Am facut ca "trenu-n gara",era si normal..eu i-am platit,si ei nu si-au facut treaba..
Intre timp eu m-am imprietenit cu angajatorul din State,care isi doreste foarte mult ca eu sa ajung acolo,si a spus ca o sa ma ajute cu tot ce poate in acest domeniu..si ca ar trebui sa aplic pentru o work visa,mentionand faptul ca eu merg acolo sa il ajut cu afacerile lui(are un restaurant si,repet,isi mai deschide ceva in august),el fiind pregatit sa demareze actele necesare.Nu stiu pentru ce fel de viza trebuie sa aplic,nu stiu pe cine sa intreb,nu stiu cand sa aplic pentru o astfel de viza...sunt fff stresata.Cat despre agentia "minune"...cred ca e clar ca o sa ii dau in judecata...