avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate massict

Activitate massict

va multumesc frumos
m-am prezentat la un ghiseu doar pentru a cere o informatie...dar fara sa precizez adresa..si mia zis ca exista o lege prin care nu se poate schimba destinatia locurilor de parcare
imi cer scuze..proprietar unic pe apartament si pe acele 2 locuri de parcare sunt eu ...achizitionate prin 2 contracte de vanzare cumparare..2 pentru ca apartamentul este cumparat de la o persoana fizica iar locurile de parcare de la constructorul blocului..in acest caz proprietarul terenului ar fi constructorul? imi cer scuze dar chiar nu stiu cum functioneza ..am vorbit cu cineva de la primaria Constantei si mia zis ca trebuie sa daram totul ..si ca nu se poate schimba destinatia locurilor de parcare ..va multumesc frumos pt raspuns
1. Pentru asociatia de proprietari pe tot blocul:

a) Cerere pentru acordarea personalitatii juridice (in numele presedintelui, inclusiv delegatiei pentru persoana imputernicita).
b) Statutul Asociatiei de Proprietari, inclusiv tabelul nominal cu semnaturi.
c) Actul Constitutiv.
d) Acordul de Asociere (anexat tabelul nominal cu proprietarii membri).
e) Procesul-verbal al Adunarii Generale de constituire (anexat tabel 50%+ 1, tabel cu semnaturile celor care au participat la aceasta: nume/prenume, cota parte indiviza, suprafata utila, numar contract de proprietate/an)
f) Copie a incheierii de la Judecatorie cu inscrierea in Cartea Funciara a cladirii sau copie a incheierii de la Judecatorie cu inscrierea in Cartea Funciara a actului de proprietate al unui membru al Asociatiei de Proprietari.
g) Proces-verbal de predare-primire a mijloacelor materiale si banesti

2. Pentru asociatii de proprietari pe scari/tronsoane:

a) Cerere pentru acordarea personalitatii juridice (in numele presedintelui, inclusiv delegatie pentru persoana imputernicita).
b) Statutul Asociatiei de Proprietari, inclusiv tabelul nominal cu semnaturi.
c) Actul Constitutiv.
d) Acordul de Asociere (anexat tabelul nominal cu proprietarii membri).
e) Procesul-verbal al Adunarii Generale de constituire (anexat tabel 50%+ 1, tabel cu semnaturile celor care au participat la aceasta: nume/prenume, cota parte indiviza, suprafata utila, numar contract de proprietate/an).
f) Copie a incheierii de la Judecatorie cu inscrierea in Cartea Funciara a cladirii sau copie de pe incheierea de la Judecatorie cu inscrierea in Cartea Funciara a actului de proprietate al unui membru al Asociatiei de Proprietari.
g) Proces-verbal de predare-primire a mijloacelor materiale si banesti.
h) Avize posibilitate de separare (original si copie) de la furnizorii de servicii: APA NOVA, GAZE, RADET etc.
i) Acord de delimitare intre scari a partilor comune (se face referire la separarea pe scari, lifturi, terase, subsol, teren aferent cladirii etc.).
j) Conventie incheiata intre noile Asociatii de Proprietari constituite pe scarile aceluiasi bloc, semnata de presedintii acestora, privind gestionarea serviciilor prestate de toti furnizorii.
k) Copie dupa ultima lista de plata a cotelor de intretinere.

Acte necesare pentru obtinerea certificatului de inregistrare fiscala (codul fiscal)

a) Formular tip 010.
b) Copie hotarare judecatoreasca legalizata de judecatorie.
c) Imputernicire semnata de presedintele asociatiei (serie si numar BI/CI persoana imputernicita).
d) Proces verbal constituire din care sa reiasa clar numele presedintelui.
e) Declaratie pe propria raspundere a presedintelui privind inexis - tenta unui alt certificat de inregistrare fiscala.

buna ziua ..in 2013 am cumparat un apartament la parter inalt ,sub acest apartament am mai achizitionat alte 2 locuri de parcare ...am inceput renovarea aparamentului iar din acele 2 locuri de parcare am construit o camera care se uneste la aprtament printr-o scara interioara..acum as dori sa intru in legalitate .
cum pot face? ce pasi ar trebui sa urmez? se poate schimba destinatia locurilor de parcare private in spatiu de locuit? tin sa precizez ca la subteranul blocului sunt unicul care a cumparat locuri de parcare .....va multumesc frumos.