avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1944 soluții astăzi
Forum Activitate acristea2015

Activitate acristea2015

Discuție Custodie copil
Buna Ziua,

Numele meu este Cristea Alberto, traiesc in cehia in concubinaj de 3 ani cu o fata de cetatenie ceha,avem 2 copii impreuna ,2 ani si respectiv 5 luni.
Eu am decis sa ma despart de fata in urma minciunilor spuse de catrea ea si pentru ca era imorala.

Timp de 3 ani am fost mintit in legatura cu niste bani primiti pentru handicapul care il avea (problema de auz,folosea aparat auditiv) in tot acest timp acei bani au fost cheltuiti de catre parinti ei in scopuri personale (tatal si mama ei nu au un loc stabil de munca).
Dar tot in acesti 3 ani sa intamplat de multe ori sa nu avem bani indeajuns sa le putem cumpara cele necesare copiilor lapte, pampers etc.
Problema este ca parinti ei nici nu vor sa munceasca deoarce eu am vorbit cu ei si le-am spus ca pot sa vb eu pentru ei la firma la mine sa se poata angaja,zis si facut totul a fost aranjat dar mam lovit de un raspuns nesimtit , de neinteles si pot spune foarte imoral .
Tatal fetei mi-a spus ca nu vrea sa o trimita pe mama ei la munca iar tatal nu vrea sa aiva un loc stabil de munca.
Ea mai are doi frati care fiecare dintre ei poate munci fara probleme dar nici ei nu vor sa munceasca.
Concluzia: toata familia ei traieste din bani primiti de la fata (bani pentru handicap ) si bani din alocatii pentru copii dati de catre statul ceh. Eu am incercat sa ai explic fetei ca copii sunt prima prioritate a noastra iar dupa acea restul familiei dar nu ma ascultat si a continuat sa ai dea mamei ei acei bani pentru handicap chiar si in atunci cand noi nu aveam bani sa putem cumpara la copii toate cele necesare.
Alta problema este ca tatal ei se comporta foarte imoral cu copii,la baiatul cel mare ia pus tigare in gura si ia dat sa guste din bere cea ce nu mi se pare normal la un copil de 2 ani.
Dupa spusele ei eu trebuie sa fac tot ce vrea ea si familia ei in caz contrar sa ami fac bagaul si sa plec ex:iam explicat ca trebui sa ne mutam mai aproape de locul meu de munca deoarece eu merg si duminica la munca iar in acea zi nu am la dispozitie un transport sa pot ajunge la munca la ora care trebuie sa fiu acolo in caz contar la 2 absente eram dat afara iar ea mia spus sa ami las servicul alt lucru care dovedeste imoralitatea ei deoarece acel loc de munca era singura noasta sursa de venit.
Alta ex: de imoralitate, ea vrea sa plece impreuna cu familia ei in spania lasand tot in urma (sursa de venit sigur pentru ca eu am un loc stabil de munca,posibilitate sa putem cumpara o casa posibilitate sa putem oferi un trai decent copiilor) am intrebato de ce vrea sa plece acolo si mia spus ca e viata mai buna (acolo este mare cea ce ea nu are in cehia ,tara mai frumoasa,oameni mai civilizati) si daca nu ma duc cu ea ami va lua copii acolo.
O ultima chestie de imoralitate estea acea ca ia mi-a spus ca vrea sa plece in spania deoarece ia spus multa lume ca acolo este un trai mai bun, ca a vazut pe internet si ca asa a auzit la radio. Deci mai exact ea pune in pericol copii ducandui undeva unde nu se stie sigur daca pentru copii poate fi un trai mai bun.

Mai sus vam spus cateva dintre problemele mele cu ea si parinti ei plus cat de imorali sunt. Eu iam oferit fetei tot (bani,dragoste,afectiune,ajutor un tata bun si grijuliu cu ea si copii nostri). Mia spus ca am dreptate dar tot nu poate sa fie de partea mea pentru ca asi iubeste mai mult parinti si ca va asculta de ei indiferent daca eu am drepatate.
Eu as dori sa incep un proces improtiva ei pentru custodia copiilor.

Ea si familia ei traieste doar cu alocatile copiilor iar fata cu copii dorm intr-o camera foarte mica si toti intrun pat + inca 2 frati ai ei, copii neavand spatiu necesar sa se joace sau sa doarma.

Eu am loc stabil de munca posibiliate sa cumpar o casa pentru noi si copii nostri,financiar stau mult mai bn ca ea.

Va rog rog daca se poate sa ma ajutati in problema mea si daca ma puteti indruma cum ar trebui sa procedez daca vreau sa incep un process impotriva ei si ce sanse as avea de castig.


Multumesc,
Alberto