avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Activitate StefaniaStancu

Activitate StefaniaStancu

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste problema mea descrisa mai jos: In data de 24.04.2015 am depus o cerere pentru emiterea unui Certificat de urbanism de informare la Primaria Generala a Municipiului Bucuresti, problema este ca nu am primit nici-un raspuns pana la aceasta data, am sunat de nenumarate ori la Primarie si mi se spune ca nu s-a hotarat inca cine imi elibereaza acest certificat Primaria Sectorului 1 sau Primaria Capitalei. Tin sa precizez ca de la Primaria Sectorului 1 am fost trimisa la Primaria Capitalei pentru depunerea cererii in vederea obtinerii Certificatului de urbanism de informare unde am platit taxa si mi s-a eliberat o chitanta cu nr. de inregistrare. In data de 08.07.2015 am sunat din nou la Primaria Capitalei intreband in ce stadiu este Certificatul solicitat? raspunsul a fost urmatorul : nu stim daca trebuie sa-l eliberam noi, (adica Primaria Capitalei) si am fost ''sfatuita'' sa ma adresez Inspectoratului National in Constructii, evident am sunat si mi s-a raspuns urmatoarele : Ar fi bine sa veniti in audienta la Inspectoul Urbanistic si sa va indrume unde trebuie spre a obtine Cerificatul de urbanism de informare. Intrebarea mea este : Ce demersuri legale trebuie sa fac ca sa obtin acest Certificat urbanistic de informare intrucat termenul legal in care ar fi trebuit sa primesc un raspuns a fost de 30 zile? Va multumesc frumos! Stefania Stancu