avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Activitate cristian-mihai

Activitate cristian-mihai

Buna ziua,
E drept sunt dator cu un raspuns. Am fost destul de ocupat si am uitat de acest forum.
Intre timp am ajuns sa schimb proiectantii, alt dosar de la capat cu alt CU si acelasi cerinte - Acord notarial vecinii. Am fost la un avocat am inceput procedura de chemare in judecata a vecinului "naravas" dar am sistat pocedura la sfatul noului proiectant. Fiind vorba de o casa interbelica am decis sa o modificam doar minim la exterior si interiorul sa-l modificam atat cat ne permite CU-ul fara sa fie nevoie de acordul vecinului. Oricum am schimbat proiectul in asa fel incat sa nu mai fiu nevoit sa depind de un vecin care fie din invidie fie din rautate nu vrea sa-mi dea acordul.
Da, este corecta bănuiala dumneavoastră! Doua treimi din corpul principal al casei este cu acoperiș iar cealaltă treime este terasa circulabila (placa de beton armat).
Eu vreau sa mansardez partea cu acoperișul și sa păstrez terasa.

In ceea ce priveste arhitectul aici cred ca este problema la mine. Din toata discutia de aici incep sa trag concluzia ca am ales persoana gresita si nu am avut documentatia inițiala pentru certificatul de urbanism intocmita corect. Si cu restul proiectului a durat destul de mult pana l-a intocmit.....:(

Toata documentatia tehnica si proiectul este realizata de un inginer poiectant/structurist care colaboreaza cu un arhitect pentru a avea stampilele necesare.
Asta e...orase diferite servici de urbanism diferite....

De inaltat nu o sa ma inalt prea mult fata de cota din momentul de fata al acoperisului, iar in ceea ce priveste insorirea nu sunt probleme deoarece casa mea are orientarea vest/nord/vest iar vecinul respectiv este Est/Sud/Est asa ca el are tot soarele de dimineata iar eu pe cel de dupamiaza.

Aici un link cu locatia, daca o merge.
[ link extern ]

Casa mea este prima imediat cum se termina randurile de blocuri iar vecinul problematic este cel de pe colt cu str.Adam
Sincer si mie care nu sunt in domeniul arhitectural mi s-a parut putin "aiurea" ca imi cer acordul vecinului cand eu nu demolez casa veche ci vreau doar sa modific podul *care dja este inalt de in trei sferturi din suprafata lui eu care am 185 inaltime stau in picioare fara sa ma lovesc de tigla):hammer:.
Apoi casele au fost construite in anii 1933 a mea, partea principala si o modificare la ea in 1936 iar cea a vecinilor cativa ani mai tarziu deci sunt alipite de cand haul.
Ca sa nu mai zic ca in dosarul initial pentru CU am atasat si schite 3D cu noua forma a acoperisului in care toate apele sunt departe de vecin.
Stiu si eu ca o sa se adune foarte multa apa acolo si poate la mine eu imi izolez bine insa lui nu o sa am ce sa-i fac si s-ar putea sa aiba probleme mari - asta am incercat sa le explic si lor insa nu vor sa asculte, ei cred ca daca nu imi dau acordul eu nu o sa pot face nimic si o sa stau cu casa asa cum arata acuma:whistle:
In momentul de fata am proiectul depus la ISC ca sa iau si avizul de la ei dupa care completez dosarul sa merg cu el la primarie si poate o sa urmez sfatul dumneavoastra sa cer o audienta la arhitectul sef sa discut cu el.
Buna ziua,
Inca sunt pe forum caci situatia nu s-a rezolvat.
Locuinta este in Constanta. Ca sa fie mai usor as fii putut incerca sa adaug un scan dupa planul de situatie insa nu stiu cum pot uploada fisiere pe acest forum.
Terenul pe latura din spatele casei este constructie C1 si magazie C3 la calcan cu o alta casa iar pe latura opusa strazii (mica) am o alta constructie C2 lipta la calcan de un alt vecin.
Eu vreau sa desfintez complet locuinta C2 si sa mansardez partial C1 iar magazia C3 sa o renovez.
Am depus pentru doua certificate de urbanism unul de Desfintare a corpului C2 / iar aici primaria nu mi-a cerut acordul vecinului -----foarte curios????
Al doilea certificat de urbanism este "Mansardare partiala imobil parter C1 / Locuinta Unifamiliala - Reconfigurare corpuri C2 si C3 - in anexa gospodareasca - Imprejmuire la strada"

Am proiectant/structurist, deja mi-am facut expertiza tehnica cat si studiul geo. Fundatia ca adancime este OK numai ca nu este mai lata decat zidul la talpa asa ca o sa trebuiasca sa fac o subzidire pentru incadrarea locuintei intr-o clasa seismica superioara.
Si da subzidirea dupa consultari cu structuristul, expertul tehnic si constructorul s-a decis sa o facem retrasa in perimetrul case pe latura dinspre hotar.

Eu intre timp m-am interesat la primarie si mi s-a spus ca pot sa imi fac mansardarea fara acordul vecinului numai ca tot ce construiesc nou trebuie sa ma retrag la 60 cm de hotar, deci dau jos acoperisul, las zidul parterului asa cum este, torn placa si apoi mansarda o fac la 60 de cm distanta de vecinul problematic.X-(#-oX-(.
Adevarul este ca nu prea as vrea sa ajung la instanta, caci am inteles ca un proces pe drept civil poate dura destul de mult si nu cred ca am nervii necesari sa fac asta insa daca o sa trebuiasca aste o sa fie calea.
Buna ziua,
Acum jumatate de an am cumparat o locuinta din perioada interbelica pe care vreau sa o renovez si sa ma mut in ea.
Constructia are deja un pod inalt pe care vreau sa-l mansardez si sa-l transform in dormitoare.
Constructia este alipita pe toata latura din spate de calcan cu alte doua constructii, iar pe cealalta latura unde am o magazie (pe care vreau sa o demolez) este alipita iar de o alta constructie.
Am depus la primarie actele in care am cerut massardare partiala locuinta veche si in certificatul de urbanism mi se cere acordul vecinului cf. art, 612 Cod Civil.
Zis si facut, am fost pe la vecinii si de la doi dintre ei am obtinut acordul notarial ca nu au nimic impotriva proiectului meu.
Acum mai am un singur vecin care nu vrea sa-mi dea acordul. Si problema este ca e cel in partea unde am eu doua treimi din acoperis. Casele sunt alipite de mai bine de 70 de ani de cand au fost construite. Am incercat sa-i explic omului ca nu ii afectez cu nimic structura, i-am aratat expertizele tehnice efectuate la casa mea, dar el nu vrea in ruptul capului sa-mi dea acordul, zice ca daca imi modific eu casa atunci ii scade lui valoare la casa in caz ca vrea sa vanda si tot felul de aberatii de genul asta, ca trebuia sa ii intreb pe ei inainte sa cumpar casa, ca asta e riscul pe care mi l-am asumat daca am vrut sa ma mut la casa....etc
Ce posibilitati am ? De umblat la acoperis trebuie sa umblu pentru ca am doua sau trei locuri in care imi ploua in casa.