avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate matei1234

Activitate matei1234

Răspuns la discuția Posta Romana-reclamatie
Multumesc avocatnet.ro pt ajutorul acordat!Mai mult de atat nici ca visam!Multumesc inca o data,cu plecaciuni.Daca aveam palarie,o ridicam in cinstea dvs.
Răspuns la discuția Posta Romana-reclamatie
Nemultumirea mea este strict legata de abuzul pe care l-a facut functionarul.De ce i-a permis destinatarului sa desfaca un colet pe care nu avea voie sa-l desfaca pana ce nu platea rambursul acela trecut de mine.

Violarea corespondentei nu s-ar aplica aici?imi poate desface oricine coletul ,se uita in el dupa care mi-l trimite inapoi.Deci acela ca sa-l ridice legal,sa-l ia acasa,trebuia s aplateasca rambursul,trebuia sa prezinte buletinul la ghiseu,sa i se scoata o chitanta pt acel colet.
Răspuns la discuția Posta Romana-reclamatie
Deci nu vedeti nicio problema in faptul ca eu am trimis un colet cu ramburs,coletul a fost predat destinatarului fara ca acesta sa plateasca rambursul,acesta l-a probat,eventual a iesit si cu el la sosea o seara ,dupa care mi l-a trimis inapoi ca si refuz colet,retur.Prin posta nus e trimit coletle cu verificare,nu ai voie sa-l desfaci inainte sa platesti
Buna ziua!Problema mea este urmatoare si incerc sa caut niste sfaturi legate de ce as putea face mai departe.Concret:trimit un colet(obiecte de imbracaminte) prin Posta Romana,cu ramburs,in tara.Coletul ajunge la destinatie,la oficiul postal respectiv,unde ii este eliberat de catre angajatul postal destinatarului fara ca acesta sa achite rambursul,fara a-i scoate chitanta.Persoana respectiva ia coletul acasa,il desface,il desigileaza,il probeaza,chiar ma anunta telefonic ca masura nu este buna,imi scrie si un biletel ( cu date de contact,alte detalii) si ambaleaza din nou coletul.
Iar acest colet mi se intoarce mie inapoi ca si retur,pe el scriind mare:refuz primire.

Ca si cum el n-a mai dorit sa-l scoata din posta,dar in acelasi timp eu gasind in colet biletelul de la el,totodata el anuntandu-ma ca nu este masura dorita.

Nu mi se pare normal ce s-a intamplat,reclamatie la Posta Romana din ce stiu nu prea are nicio valoare.
Ce as putea face mai departe?
Multumesc anticipat si scuze pt mesajul foarte lung.