avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate ghitaiulia2000

Activitate ghitaiulia2000

Legea la care faceti referire, Legea nr. 7/1996 a fost republicata in 2013, legea cadastrului si a publicitatii imobiliare. republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 83 din 7 februarie 2013
Insa nu contine nimic referitor la ceea ce ati zis dumneavoastra ca ar contine la art 30, 31, cu privire la "un drept real care este trecut in cartea funciarara, se prezuma ca dreptul exista". Puteti fi mai exact?
Pentru aceasta uzucapiune tabulara, unde trebuie sa ma dresez? Instantei de judecata, primariei, prefecturii, Oficiului de cadastru? Sau se face automat?
Iar daca eu il cumpar acum, in 2015, mai trebuie sa astept 5 ani pentru a se putea aplica aceasta uzucapiune tabulara? Sau cumparand de buna credinta, cei 5 ani curg din 2011, desi titularul dreptului era vechiul proprietar si nu eu?
Eu daca voi cumpara acet imobil pot sa fac aceasta actiune? Sau doar actualul proprietar? Functioneaza aici notiunea de jonctiune a drepturilor asupra acestui imobil?
Proprietarul actual a primit casaprin donatie de la tatal sau, iar acesta a cumparat casa prin 1983 prin act de vanzare cumparare, in care se specifica dreptul de proprietate pe casa si drept de folosinta pe terenul "aferent" in suprafata de "aproximativ" x mp, unde x este suprafata mica. Explicatia a fost ca in aceea perioada, nu se mai permitea drept de proprietate asupra terenurilor, ci doar drept de flosinta. Apoi aceasta suprafata a fost preluata fara cuvantul aproximativ in toate actele intocmite ulterior.
Proprietarul a obtinut in 2003 dreptul de proprietate pe teren, pri hotarare judecatoreasca, dar tot pe suprafata mica, preluand aceasta suprafata din actele acelea vechi.
Buna ziua.
Doresc sa cumpar o casa cu teren, dar diferenta intre suprafata din acte si cea din masuratori este foarte mare (cam 70% in plus). Mentionez ca aceasta casa are documentatia cadastrala intocmita in iulie 2001 iar in cartea funciara este intabulata suprafata "mare".
Credeti ca voi avea probleme cu acest imobil si / sau teren?? Proprietarul zice ca NU, din moment ce estetrecuta in cartea funciara suprafata mare, el plateste impozit de 13 ani la acest teren pe suprafata mare.
Care este opinia dumneavoasra? Va multumesc foarte mult.