avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate alexatiba

Activitate alexatiba

contractul expira pe data de 1 iulie 2016 cand eu sunt deja in concediu de crestere copil. Stiu ca in momentul in care intru in prenatal contractul de munca se suspenda pe perioada aleasa pentru concediul de crestere copil iar in momentul in care revin la servici sa reiau activitatea pana la incetarea contractului de drept.
Sunt angajata la o firma din Iasi din martie 2015 dra contractul de munca l-am semnat abia in aprilie 2015 si era pe o perioada de 3 luni. La sfarsitul lunii iunie am semnat prelungirea contractului si am aflat intre timp ca sunt insarcinata. Problemele au inceput in momentul in care i-am adus la cunoastinta angajatorului acest lucru. Am fost la casa de pensii pentru a vedea daca mi s-au platit cotizatiile aferente si s-au platit de o terta firma. Firma pentru care lucrez are un contract cu o firma de recrutare care la randul ei face platite catre stat printr-o alta firma.
Am solicitat 6 zile de concediu de odihna la inceputul lunii august, zile aferente perioadei de trei luni pentru care am fost angajata si mi s-a refuzat acest lucru pe motiv ca nu am 11 luni lucrate la ei.Mi se dau cele sase zile dar vor fi concediu neplatit. La momentul respectiv nu am zis nimic dar am facut cercetari atat in legislatia muncii, pe forumuri dar si in contractul de munca semnat pentru a vedea daca exista o asemenea clauza. Nu am gasit nimic in sensul acesta.
Fiind astazi in birou la el i-am solicitat un raspuns pentru refuzul de a-mi da concediu de odihna platit. Mi-a spus ca, colaborarea noastra nu mai are nici o perspectiva, ca el trebuie sa-si caute alta persoana in locul meu si ca din aceasta cauza nu vrea sa-mi dea cele 6 zile de concediu cu plata. In plus a spus ca prin orice cale legala va incerca sa incheiem colaborarea noastra, in conditiile in care noul contract expira in luna iulie 2016. Pe el nu-l intereseaza ce masuri va lua firma de recrutare ca el isi cauta de acum o persoana pe care sa o instruiasca. Mi-a dat de inteles ca daca e nevoie ma da si in somaj.
Mentionez ca nu am dat nici un semn ca nu as mai vrea sa colaborez sau sa refuz sa-mi fac treaba ca si pana acum.
E legal cum procedeaza? S-a arata dispus sa intre si intr-un conflict cu mine ca nu-l intereseaza.