avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate Alexsis

Activitate Alexsis

Va multumesc ptr. raspunsuri.Am inaintat deja cererea de renuntare prin e-mail,urmind ca in cursul zilei sa trimit si originalul prin posta.Si totul din cauza intirzierii judecatoriei de a elibera acel certificat de grefa.
PS-nici azi nu l-au emis.Cerere pe 15.07 azi suntem in 27.07.Daca stiam ca dureaza asa mult nu ma mai incurcam cu contestarea PV.
Macar de-ar da astia aer conditionat la autobuze...:D
Va urez o zi cat se poate de racoroasa si fara peripetii!
Dar daca nu ridic permisul(chiar de intru in posesia certificatului de grefa si nu-l folosesc) perioada de suspendare curge si las procesul sa urmeze cursul,care ar fi urmarea?
Ma duc si ridic permisul dupa cele 30 zile si las procesul sa curga...
Am vb la judecatorie azi si mi-au spus ca saptamana aceasta va sosi primul certificat de grafa.Sa inteleg ca pe acesta nu-l folosesc si fac cerere de renuntare la plingere+cerere de eliberare un nou certificat de grefa din care sa rezulte ca am renuntat la plingere,corect?
Buna ziua.Solicit ajutor in urmatoarea problema pe data de 03.07.2015 am fost oprit de un echipaj radar care mi-a intocmit PV pentru viteza in localitate 68Km/h si calcarea liniei continue.Am fost sanctionat cu amenda si suspendarea permisului 30 zile.PV nu l-am semnat pe loc,agentul avand o atitudine nu tocmai potrivita.Am primit dovada de circulatie 15 zile.Pe 15.07.2015 am facut contestatie la Judecatorie,totodata depunind si cerere ptr. certificatul de grefa.Problema este ca acest certificat de grefa nu l-am primit nici pina in ziua de azi(judecatoria motivind ca a fost judecatorul ba in concediu,ba a lipsit,etc).Din data de 19.07.2015 eu nu mai pot circula cu auto in baza de date a politiei figurind cu permis suspendat19.07-19.08.2015.Daca introduc cerere de renuntare a plingerii la judecatorie azi, pot continua ,,ispasirea pedepsei" pina pe 19.08 ? apoi sa ridic permisul si totul sa fie ok?Sau pentru a constata renuntarea mea judecatorul da o decizie peste 1-2 saptamani si perioada de suspendare incepe din momentul deciziei?...ceea ce inseamna ca am stat pe bara 10-15 zile +inca 30 zile de la decizie=45 zile in loc de 30.