avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate adrianpetrea

Activitate adrianpetrea

Buna ziua,
Un proprietar al asociatiei noastre a mostenit apartamentul de la sora lui. El locuieste
in alt judet dar vine in fiecare luna in bloc, foloseste liftul, are consum apa,gunoi etc.,dar refuza sa fie trecuta o persoana in lista de intretinere pe motiv ca el se incadreaza in cele 15 zile ale unei luni calendaristice si este scutit de la plata acestora.Nimeni nu urmareste daca el sta una, 15 zile sau mai multe.Uneori mai vine cu fiul sau sotia.Eu stiam ca cele 15 zile se aplica unui sau unor musafiri care se incadreaza in acest termen si nu proprietarului.Imi puteti spune cum este legal?
Răspuns la discuția Contestare adunare generala
Adunarea a fost anuntata la avizier timp de 8 zile inainte, la data anuntata nu s-au prezentat jumatate plus unul, s-a reconvocat pana in 10 zile, au fost obtinute semnaturi pe tabelul convocator (33 din 52 de ap. ), dar la ap. cu proprietar- firma nu am obtinut semnatura pe tabelul convocator pentru ca angajatii pleaca la ora 16 si seara nu locuieste nimeni. Fiind firma mare, nu pot sa alerg dupa proprietar sau administrator, deci nu am obtinut nicio semnatura. Oricum anuntul cu organizarea adunarii generale a stat la avizier in toata perioada pana dupa adunarea generala reconvocata.
In urma adunarii generale reconvocata din 23.06.2015, un proprietar care nu locuieste in imobil, contesta adunarea generala, ca unul din apartamente nu a fost anuntat sa participe la sedinta. Respectivul ap. are personalitate juridica (firma ), angajatii (4-5 persoane ) au program 8-16 si pleaca. Intrebare: Reprezentantul firmei trebuia anuntat ca are loc adunarea generala a asociatiei de proprietari, prin semnarea tabelului convocator? Are drepturi in cadrul asociatiei? In peste15 ani aceasta firma nu a fost luata in calcul cand era vorba de adunarea generala. Nu stiu daca este inregistrata in asociatiade proprietari. Multumesc