avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate ionut2601

Activitate ionut2601

buna ziua,
Credit facut la credit europe bank in 10-12-2007,suma 8,497.50,perioada de rambursare 120 luni.Clientul a decedat la 01.07.2015.Dupa achitarea ultimei rate la 26.06.2015 soldul ramas era de 2,884.02.
In 2007 ,cand a fost facuta cererea pentru imprumut,titularul a declarat pe proprie raspundere :nu sunt casatorit,nu am copii la indemnul ofiterului de credit pentru un anumit + ,binenteles acest ;ucru nu a fost facut doar in avantajul titularului ci ,automat si ofiterul castigand un nou client respectiv procent.
Titularul a fost un client corect ,lunar platind cu 7-10 zile mai devreme rata la banca,nu a avut nicio intarziere si binenteles nici pe viitor nu ar fi avut nicio problema daca nu se intampla ce s-a intamplat .dupa moartea lui am fost la banca cu certificatul de deces,doar ca acolo mi s-a spus ca familia va prelua totul chiar daca nimeni nu a semnat nimic ,titularul spunand ca nu e casatorit si nu are copii.Am citit contractul cap-coada si nu este pusa problema nicaieri de deces.
In aceste conditii ,familia este co-debitor ?
Va rog ,daca puteti sa imi oferiti niste sfaturi pertinente.Orice alt detaliu va pot oferi pentru un raspuns sigur .
Multumesc!