avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate gariana

Activitate gariana

Răspuns la discuția Ordin de restrictie
Ei sunt batrani si bolnavi, nu pot umbla pe la tribunal sau politie ca sa-si obtina linistea. Eu am sunat la 112 cand unchiu tuna si fulgera, m-au intrebat daca este beat si m-au sfatuit sa-l lasam in pace, ca poate se linisteste. Cum sa stai in stres o saptamana, sa tii in casa un om care nici nu-ti vorbeste si care face totul pentru a te enerva si a ajunge la scandal? Ati putea suporta in propria casa asa ceva? Eu nu! Nu vreau sa ajunga la puscarie, vreau doar sa stea la casa lui si sa nu mai vine la bunici decat atunci cand se va duce la spital si se va vindeca, pentru ca medicul i-a spus sa nu mai bea! Eu nu vreau sa-mi gasesc bunicii batuti sau omorati sau sa le dea foc la casa, asa cum a zis! Stiu ca nu te poti pune cu mintea unui nebun!
Eu pot obtine acel ordin de protectie?
Multumesc!
Buna ziua,
cum se poate obtine un ordin de restrictie pentru o persoana? Mamaia si bunicu' nu mai doresc ca in casa lor sa mai vina unchiu. Ei mi-au lasat mie casa, pentru a nu fi certuri intre cei doi baieti, dupa ce nu vor mai fi. Se pare ca unchiu are o problema si nu prea poate accepta treaba asta, iar cand vine la ei in vizita, dupa ce consuma alcool, incepe cu injuraturi, jigniri si amenintari. Bunicu e paralizat de 26 ani, mamaia e bolnava si nu mai pot suporta comportamentul lui. Iar pe el l-am auzit ca vrea sa ne distruga si ca vom avea de-a face cu avocatul lui. Ce se poate face? Multumesc!